Sitelere Yapılan Saldırıları Nasıl Engelleriz?

Merhabalar arkadaşlar bu yazımda sizlere web sitelerinize yapılan saldırıları nasıl engelleyebiliriz onu anlatacağım.

Son zamanlarda web sitelerine epey saldırı yapılıyor.Kategori farketmeksizin futbol,oyun,haber,finans vs. tüm kategorilerdeki sitelere saldırılar düzenleniyor.Haliyle hosting şirketlerine epey bir iş düşüyor.Hosting şirketlerinden ziyade sizlere de çok iş düşüyor.Sitem kapanır korkusuyla her hafta belki de her gün sitenizin yedeğini alıyorsunuz.

Peki bu hacker saldırılarının önüne geçemezmiyiz.Elbette bazı yöntemler var.Bunlardan bazılarını anlatayım.

Öncelikle sistemizin blogger,blogcu vb. altyapılarından oluşuyorsa sitenizin hacklenmesi gibi bir durum yok gibi bir şey.Mesela çünkü blogger alt yapılı bir sistem google’a ait olduğu için siteniz +18 vs. içerik barındırmıyorsa yani google tarafından kapanmazsa siteniz ömür boyu açık kalır diyebiliriz.

Ama diğer sistemlere ait altyapılı bir siteniz varsa (wordpress gibi) burada yapmanız gereken bazı kurallar var.İlk olarak wordpress admin panelinize giriş yaptığınız uzantıyı değiştirmeniz gerekiyor.

1-) Genelde admin paneline sitenizinadi.com/wp-admin uzantısından giriş yapılır.Eğer siz bu uzantıyı değiştirirseniz az da olsa saldırıları azaltabilirsiniz.Örneğin uzantınızı sitenizinadi.com/admin-panel yapabilirsiniz.Bu ayarlamayı eklentiler üzerinden yapabilirsiniz.

Eklentilerin isimleri şu şekilde;

Lockdown WP Admin
HC Custom WP-Admin URL
Better WP Security

Bu eklentiler sayesinde wordpress admin panel uzantınızı değiştirebilirsiniz.

2-) İkinci bir yöntem ise bu kesin çözüm diyebilirim.Host şirketinizle alakalı.Host şirketinizden özel IP alabilirsiniz.Bu sayede ddışarıdan gelen saldırıları engellemiş olursunuz.Bu özel ip’yi host şirketlerinden aylık 5-10 tl gibi bir ücret karşılığında satın alabilirsiniz.

Umarım faydalı olur.Zamanla diğer yöntemleri de ekleyeceğim.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir