Siteye En Fazla Kaç Adsense Reklamı Koyulabilir?

Herkese iyi günler dilerim.Bu yazımda sizlere bir web sitesinde bir sayfaya en fazla kaç tane adsense reklamı eklenebilir onu anlatacağız.Umarım faydalı olur.

Bildiğiniz gibi günümüzde en güvenilir reklam şirketi Google Adsense‘dir.Google arama motoruna nasıl düzgün bir rakip çıkmıyorsa Adsense’ye de şuana kadar sağlam bir rakip çıkmamışa benziyor.Yalaka olarak algılamayın arkadaşlar gerçekten durum böyle.Adamlar internet sektörünün en az %80’ine sahip durumda.Haliyle herkes buraya reklam veriyor veya buradan reklam alıyor.Ee Google’nin de olmasıyla birlikte kimse güvensizlik yaşamıyor.

Peki buraya kadar tamam.Google Adsense‘ye sahibiz diyelim.Peki reklam şartlarını ne kadar iyi biliyoruz şimdi biraz ondan bahsedelim.Yazının başlığına göre devam edeyim.

Bir sayfaya en fazla kaç adet adsense reklamı ekleyebiliriz?

Arkadaşlar geçen yıl Google şirketinden yapılan bir açıklamaya göre sitenize tek bir şartla istediğiniz kadar reklam ekleyebilirsiniz.Google sizden tek şart olarak sayfalarına eklediğiniz reklamların yazılarınızdan yani içeriklerinizdan fazla olmamasını istiyor.Buradaki linkten Google’nin yeni adsense şartlarını okuyabilirsiniz.Biz yine de bir kısmını aşağıya alıntı olarak ekleyelim;

Sayfalarınıza eklediğiniz reklamlar ve ücretli tanıtım materyalinin içerikten fazla olmaması gerekir. Ayrıca sağladığınız içerik, sayfanızı ziyaret eden kullanıcılara değer katmalı ve onların ilgisini çekmelidir. Bu nedenle, değişiklikler yapılana kadar pek ya da hiç sunmayan ve/veya aşırı yoğun reklam yayınlanan sayfalara sunumu sınırlayabilir veya devre dışı bırakabiliriz.

Kaynak=Google

Gördüğünüz gibi burada da yazan bilgiye göre içeriğinizin uzunluğuna göre reklam sayınızı arttırabilirsiniz.Önceden reklam sınırı 3 bağlantı ve 3 görsel olmak üzere eklenebiliyordu.Fakat şimdi bu yazıya göre anlıyoruz ki içerik yazımız uzun olursa reklam sayımızı da arttırabiliriz.

Şimdi bir örnekle açıklayalım.Diyelim ki bir siteniz var.Sitenizdeki içerik sayıları çok uzun.Yaklaşık 500-1000 kelime arası diyelim.Haliyle Google bu siteye istediğin kadar reklam ekleyebilirsin diyor.İstediğin kadardan maksat öyle 20-30 tane değil elbette 🙂 Bu seviyede bir siteniz varsa sayfanıza ortalama 5-6 reklam(5-6 reklam da görsel reklam olabilir) ekleyebilirsiniz diyor.Ya da duruma göre daha fazla.

Önceden dediğim gibi 3 bağlantı ve 3 görsel ekleyebiliyorduk maksimum.Fakat şimdi 6 tane birden görsel de ekleyebilirsiniz ama içeriğiniz uzunsa.

Şimdi gelelim benim naçizane tavsiyeme;

Arkadaşlar bence reklam ekleme sınırı kalktı diye olayı abartmayın.Çünkü şöyle sitenize ne kadar çok reklam eklerseniz tbm değeriniz o kadar düşüyor.Bizzat denedim ki denemeye gerek yok gerçekler böyle internetten araştırma yapabilirsiniz.

Bu yüzden sitenize ideal reklam yerleşimini yapın abartma yapmayın.Bence ideal reklam sayısı 3 adettir.Tabii siz 4 veya 2 de yapabilirsiniz duruma göre.Ama normal tasarımda bir siteniz varsa 3 adet reklam ekleyin ve keyfinize bakın.Çünkü bu durumda tbm değeri artıyor ve kazançlar da artıyor haliyle.Şimdi sizlere bir hesaplama yapayım ve hangisinin daha karlı olduğunu ispatlayayım.

Siteye 3 reklam mı yoksa 6 reklam mı eklersek daha kazançlı çıkarız?

1-) Şimdi örnek olarak 500 hitli bir sitemiz olsun diyelim.Sitede 6 tane adsense reklamı olsun.Bu durumda gösterim sayımız ortalama 6*500=3000 olacaktır.Tıklama oranımıza da %1 diyelim.Bu durumda 3 bin gösterimin yüzde 1’i 30 edecektir.Yani 30 kere reklamlara tıklanmış.Sitede 6 reklam olduğu için tbm de düşük olacaktır.Ona da ortalama 0.10 kuruş diyelim.Bu durumda 30*0.1=3 tl ediyor.Yani ortalama olarak 6 reklam bulunan 500 hitli site 3 tl bırakacak günlük.

2-) Şimdi 3 reklamlısını hesaplayalım.Burada da 500 hit ve 3 reklam var.1500 görüntülenme ediyor ortalama.Haliyle tıklama oranımız yine %1 ve 15 tıklama elde etmiş olacağız.Peki burada tbm kaç olacak.Bence epey fazla olur.En azından 0.3 olabilir.Tabii ki bu değerler ortalamaya göre siteden siteye değişir.Ama tecrübelerime göre bu şekildedir.Haliyle 15*0.3=4.5 tl ediyor.Yani bu sitenin de 4.5 tl kazancı olmuş oluyor.

NOT=Arkadaşlar bu benim tavsiyemdir.Tabii ki siteden siteye değişir.En iyisi her hafta veya her ay farklı farklı yerleşimler deneyin hangisi daha karlı kendiniz belirleyin ve uygulayın.

Umarım makalem faydalı olmuştur.Küçük de olsa katkım olduysa ne mutlu bana.Herkese bol kazançlar dilerim yorumlarınızı bekliyorum…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir