Siteye Gelen Spam Hitleri Engellemek

Herkese merhabalar arkadaşlar bu yazımızda sizlere sitelere gelen tüm spam hitleri nasıl engelleriz onu anlatacağız.

Bazı zamanlarda sitelerimize dışarıdan spam hit saldırıları yapılıyor.Bu saldırılar son zamanlarda kesilse de önceki 3-4 ay içerisinde bir hayli fazlaydı.Peki bu spam hitleri nasıl engelleriz şimdi onu anlatalım.

Spam Hitler Nereden Geliyor?

Arkadaşlar öncelikle bu spam hitlerin nedeni Google Analitik‘tir.Daha doğrusu sitenize bir saldırı olmuyor lakin google analytics‘de sitemize sanki yurtdışından saldırı yapılıyormuş gibi gözüküyor.Yani bu tamamen analitikten kaynaklıdır.Yoksa dediğimiz gibi sitenize yurtdışından bir giriş olmuyor veya spam saldırısı olmuyor.Yani sitenize her hangi bir giriş veya saldırı olmuyor ama google analitik hesabınıza virüs veya bug gibi bir şey yerleştiriliyor.Bu da sizi tedirgin ediyor ve sitenizde virüs varmış gibi hissetmenizi sağlıyorlar.O yüzden bu hitlere sakın inanmayın arkadaşlar.

Dediğimiz gibi önceden Google Analytics sisteminde bug gibi bir şey vardı ve bu spam hitler analitik hesaplarımızda gözüküyordu.Lakin son zamanlarda analitik güncellendi ve spam hitler oluşmamaya başladı.Lakin yinede oluşabilir.O yüzden bu hitleri engellemenin yolunu da anlatalım.

Spam Hitleri Nasıl Engelleriz?

Bu spam hitleri engellemek için Google Analytics hesabınızın kodlarını yeniden oluşturmanız gerekmektedir.Yani yapmanız gereken şey var olan mülkünüzü silip yeni bir mülk oluşturmaktır.

Yeni mülk oluşturmak için analitik paneline girdiğimizde sol taraftaki “Yönetici” kısmına giriyoruz.Ardından orta kısımda yer alan aşağıdaki gördüğünüz gibi Mülk yazısının aşağısına basıyoruz ve oradan açılan pencerede en aşağıda “Yeni mülk oluştur” butonu çıkacak.Oraya basarak yeni mülk oluşturabiliriz ve yeni analitik kodu alabliriz.

Ardından o kodu kullandığımızda spam hitlerden kurtulmuş olacağız.Daha doğrusu yeni kod virüssüz veya bugsuz olduğu için spam hit gözükmeyecek.

Evet arkadaşlar işlemler bu kadardır.Bu tabii ki google analitik kullananlar içindir.Zaten diğer yandex metrica vb. gibi sayaç siteleri kullananlar böyle bir spam hit görmezler.Bu spam hitler genelde google analytics kodları üzerinden yollanır.

Şimdilik bu kadar.Umarız faydalı olmuştur.Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir