Siteye Hacklink Eklenmiş mi Nasıl Kontrol Edilir?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere web sitelerine hacklink eklenilmiş mi nasıl anlaşılır detaylı bir şekilde onu yazacağız.

Hacklink, web sitelerine gizli yollardan eklenen, siteye her anlamda zarar veren ve arama motorlarında sıralamasını geriye düşüren birtakım zararlı linklerdir. Hacklink eklenen siteler genelde +18 vb. müstehcen sitelerdir. Bu linkler siteye çoğu zaman gizli şekilde eklenmektedir ve eklenildiğinde haberiniz olmaz. Bunun için haftada 1-2 kez sitenize hacklink eklenmiş mi yoksa eklenmemiş mi kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Şimdi maddeler halinde siteye hacklink eklenmiş mi bunu nasıl anlarız onu anlatalım.

Başlıklar

Siteye Hacklink Eklenmiş mi Nasıl Anlaşılır?

1-) Manuel Olarak (Kaynak Kodlara Bakarak) Kontrol Ederek

Öncelikle sitenize hacklink eklenmiş buna bakmak için sitenizin kaynak kodlarına bakmanız gerekmektedir. Site açıkken sağ tık yapın ve aşağıda gördüğünüz gibi “Sayfa kaynağını görüntüle” tuşuna basın.

Ardından sitenin tüm kodları karşınıza çıkacaktır. Burada footer kısma yani en alt kısma geliyoruz ve orada varsa eklenen tüm linklere bakıyoruz. Çünkü genelde footer yani en alt kısma linkler eklenmektedir. Bu yüzden en alt tarafa gelip hacklink eklenmiş mi diye kontol ediyoruz. Bazen header bölümüne de eklenen linkler olabiliyor en üste de bakabilirsiniz. Ayrıca eğer teker teker bakmak istemezseniz ctrl+f yaparak hacklink eklenebilecek anahtar kelimeleri aratarak bakabilirsiniz. Yani ctrl+f yapıp buraya hacklink olabilecek müstehcen kelimeleri yazıp aratma yapabilirsiniz. Eğer bu kelimeler varsa site kodlarına girip bunları silebilirsiniz.

2-) Link Çıkartıcı İle Kontrol Yapma

Sitede hacklink var mı yok mu diye kontrol etmenin bir diğer yolu da link çıkartıcı sitelerden sitenizdeki tüm linklere bakmaktır. Öncelikle herhangi bir link çıkartıcı siteye girin. Biz aşağıda gördüğünüz gibi wmaraci’nin sitesinden kontrol yaptık.

Kontrol yaptıktan sonra dışarıya linkler kısmına bakın. Eğer sitenize hacklink yerleştirildiyse zaten burada yazacaktır. İçeriye linkler bölümünde yazmak çünkü burada kendi sitenize verdiğiniz linkler gözükür. Ama dışarıya linklerde sitenizden başka sitelere verilen linkler yer almaktadır. Eğer burada yabancı bir site görürseniz demek ki sitenize hacklink eklenmiştir derhal bu linkleri silerek hacklinki kaldırmış olursunuz.

3-) Site İçi Arama Yaparak Kontrol Etme

Üçüncü yöntemimiz ise site içi arama yaparak hacklinkleri kaldırmaktır. Sitenize sadece link olarak değil makalelerinizin arasına da hacklink yani kötü amaçlı linkler yerleştirilmiş olabilir. Bu yüzden tüm makalelerinizi kontrol etmeniz gerekmektedir. Bunun en kısa yolu ise sitenizde arama yapmaktır.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi arama butonuna gelerek yine hacklink olabilecek kelimeleri buraya yazın. Ardından bu kelimeleri içerek makaleler listelenmiş olur. Bunlara bakarak hacklink eklendiyse el ile manuel olarak silme işlemini yapabilirsiniz.

NOT = Son olarak bu tarz hacklink işlemleri genelde wordpress sitelerinde olmaktadır. Yani blogger vb. siteleriniz var ise hacklink yemeniz çok az bir ihtimaldir. Eğer siteniz wordpress ise sitenizde hacklink bulunma olasılığı daha fazla olmaktadır.

Bu yöntemler ile sitenize hacklink eklenmiş mi bakabilirsiniz. Dediğimiz gibi haftada 1-2 kez kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir