Slack’de Gönderilen Mesajları Kim Okumuş (Kim Görmüş) Öğrenebilir Miyim?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere popüler mesajlaşma uygulaması, sitesi Slack’te bir kişinin gönderdiği mesajı kimler okumuş, gönderilen mesajı kim görmüş, mesajı okuyanların ismi belli oluyor mu, Slack uygulamasında mesajımı okumuş mu, mesajı gönderdiğim kişi mesajımı görmüş mü vb. gibi soruların cevaplarını kısaca sizlere paylaşacağız.

Slack, özellikle iş yerlerinde, ofis mesajlaşmalarında vb. yerlerde kullanılan çok popüler bir uygulamadır. Hatta geçtiğimiz aylarda yüksek bir fiyata satılmıştı. Kurumsal firmalar şirket içi mesajlaşmalarını genellikle Slack üzerinden yaparlar. Slack’in açılımı “Searchable Log of All Conversation and Knowledge” demektir. Yani Türkçe açılımı “Tüm Konuşma ve Bilgilerin Aranabilir Günlüğü” anlamına geliyor. Slack her ne kadar popüler ve kullanışlı bir uygulama olsa da bazı özellikleri henüz aktif değildir diyebiliriz. Bunlardan birisi gönderilen mesajların kimler tarafından okunduğu bilinmemesidir. Peki, Slack’te okundu bilgisi var mı? Slack mesajı kimler okumuş, mesajı kimler görmüş öğrenebiliriz miyiz, nasıl öğreniriz kısaca anlatalım.

Slack Mesajı Kimler Okumuş Nasıl Öğrenebiliriz?

Slack uygulamasında maalesef gönderilen mesajları kimler görmüş, mesajlar okunmuş mu bunun bilgisine ulaşmak mümkün değildir. Yani Slack’te şuanda böyle bir hizmet mevcut değildir diyebiliriz. Bildiğiniz gibi whatsapp’da mesajı kim okumuş öğrenebiliyoruz. Fakat bu durum (mesaj okundu bilgisi) şuanda Slack’te yoktur. Kısacası şuanda Slack uygulamasında okundu bilgisi özelliği bulunmamaktadır. Fakat ilerleyen zamanlarda bu özellik getirilebilir. Henüz resmi bir açıklama yapılmasa da bazı sitelerde bu özelliğin getirilebileceği yazmaktadır.

Buna ek olarak gönderdiğiniz mesajı karşıdaki kişi okumuş mu veya kim okumuş öğrenmek için bazı yöntemler kullanabilirsiniz. Bunlardan bazıları şöyle:

1-) Eğer mesajı gönderdiğiniz kişide anlık bildirim açıksa bu durumda aynı iş yerinde çalışıyorsanız büyük ihtimalle yazdığınızı okuyacaktır demektir. Yani tarayıcının sağ aşağısında gelen bildirim açıksa gönderdiğiniz mesajı o kişi anlık okuyabilir. Çünkü bir kişi çalışırken ister istemez bildirim mesajı ekranda gözüküyor ve gözüne çarpıyor. Haliyle eğer iş yerinizde bildirimleri açık olanlar varsa bu durumda sizin gönderdiğiniz mesajı anında görebilirler. Ama bildirimi kapalı olanlar varsa anlık göremeyebilirler.

2-) Eğer bir grupta mesaj gönderdiyseniz ve gruptaki kişinin okumuş mu okumamış olduğunu anlamak istiyorsanız onun Slack’teki grup yazısına bakmanız gerekiyor. Yani karşıdaki kişinin grubu beyaz koyu renkte değilse büyük ihtimal mesajınızı görmüş ve okumuş demektir. Ama grubunuzun adı beyaz ve koyu renkte ise bu durumda o kişi henüz grupta gelen son mesajları görmemiş demektir. Aynı şekilde eğer özelden mesaj gönderdiyseniz o kişide isminiz kırmızı renk çıkar. Eğer kırmızı renkli ise mesajınızı okumamış demektir anlamına geliyor.

3-) Diyelim ki bir gruba mesaj yazdınız ve kimin okuyup kimin okumadığını anlamak istiyorsunuz. Eğer çevrimdışı bir kişi varsa ve siz grupta mesajı yazdıktan sonra hemen çevrimiçi olduysa bu kişi muhtemelen sizin yazdığınızı okumuştur demektir. Yani Slack’te açık olmayan bir kişi siz mesaj yazdıktan hemen sonra açık olursa bu kişi büyük ihtimal sizin mesajınızı görmüştür. Kısacası karşıdaki kişi çevrimdışı ise ona mesaj attıktan sonra 25-30 saniye kadar bekleyin. Eğer karşıdaki kişi çevrimiçi olursa anlayın ki mesajınızı görmüştür. Veya çevrimiçi olup hemen mesajı okuyup Slack’i kapatabilir yani çevrimdışı olabilir. Bu durumda takip yapmanız gerekir diyebiliriz.

NOT = Dediğimiz gibi arkadaşlar şuanda Slack’te mesaj okundu bilgisi yer almamaktadır. Fakat ilerleyen zamanlarda bu özellik Slack’e dahil edilebilir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir