SMS Kısaltmasının Açılımı Nedir? SMS Ne Demektir?

Merhabalar bu yazıda sizlere SMS kısaltmasının açılımı nedir, ne demektir onu anlatacağız.

Günlük hayatta kullandığımız bir sürü kısaltma mevcuttur. Ve çoğumuz bu kısaltmaların ne anlamlara geldiğini bilmiyor. Daha doğrusu açılımlarını bilmiyor. Bu yazıda sizlere kısaltması İngilizce olan bir terimi ve anlamını paylaşacağız. Aşağıdan okuyabilirsiniz.

SMS Kısaltmasının Açılımı Nedir?

SMS kısaltmasının açılımı İngilizce’dir ve “Short Message Service” demektir. Yani “Short Message Service” kelimelerinin baş harfleri SMS kısaltmasını oluşturmaktadır. Türkçe anlamı ise “Kısa Mesaj Servisi” demektir.

SMS, cep telefonlarından bir başka cep telefonuna yani bir başka kişiye gönderilen yazılı mesajlara denilmektedir. Yani cep telefonların mesajlaşma bölümünden başka bir numaraya gönderilen mesaja SMS adı verilir. Kısa mesaj olarak geçmektedir. Günümüzde kullanımı eskiye göre azalmıştır. Çünkü internet bağlantısı ile whatsapp, instagram vb. gibi sosyal medya uygulamalarından insanlar direkt olarak mesajlaşabiliyorlar. SMS’i günümüzde genellikle kurumsal firmalar kullanmaktadır. Bireysel sms kullanıcıları oldukça azalmıştır diyebiliriz.

SMS’in yanı sıra MMS diye bir şey de vardır. MMS’de multi medya mesajı olarak geçmektedir. Yani görüntülü, animasyonlu vb. mesajlar MMS olarak geçiyor.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir