“Şohben” mi “Şofben” mi Doğru Yazılışı Hangisidir?

İyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere şohben mi yoksa şofben mi kelimenin doğru yazılışı nedir onun yazacağız.

Dilimize yabancı dillerden geçen kelimelerin doğru yazılışlarını çok karıştırırız. Bu kelimelerden birisi de şofben-şohben kelimesidir. Bakalım TDK’ya göre bu kelimenin doğrusu hangisiymiş şimdi hep birlikte onu öğrenelim.

Şohben mi Şofben mi Doğrusu Nedir?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Şofben
  • Yanlış yazılışı ==> תohben

Türk Dil Kurumu’nun resmi web sitesine göre dilimize Fransıca’dan (chauffe-bain) geçen ve “Gaz veya elektrikle çalışarak sıcak su sağlayan araç.” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı Şofben kelimesidir. Çok karıştırılan şohben kelimesi ise hatalı yazılıştır. Yani yazım kurallarına göre kelimenin doğrusu şofbendir. Bu bakımdan sizler de yazım kuralları sorularını doğru cevaplamak istiyorsanız bu tarz karıştırılan kelimelerin doğrusunu öğrenmelisiniz.

TDK’nın sozluk.gov.tr sitesine göre yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi kelimenin doğrusu şofbendir. Kanıtına sizler de siteye girerek bakabilirsiniz. Buna ek olarak bu siteden diğer kelimeleri de aratabilir ve doğru yazılışlarına bakabilirsiniz.

Ayrıca diğer hatalı-doğru kelime yazılışlarına sitemizden aratma yaparak ulaşabilirsiniz. Herkese üniversite ve lise sınavlarında başarılar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir