Soru Cevap Scripti(Question2Answer) Kurulumu {Resimli Anlatım}

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere soru cevap scriptlerinden en iyisi olan Question2Answer scriptinin kurulumunu resimli olarak anlatacağız. Umarız faydalı olur.

Son zamanlarda yaygınlaşan soru cevap siteleri kullanıcılar tarafından da rahat ve kullanışlı olduğu gerekçesiyle epey tercih ediliyor. Çünkü dediğimiz gibi bu tarz temalara sadece kısa bir süre içerisinde üye oluyorsunuz ardından sorunuzu soruyorsunuz ve sitedeki diğer üyeler sizin sorunuza cevap veriyor. Bazı kişilere göre forum sitelerinin bir üst versiyonu olan bu soru cevap siteleri daha çok sitelerin subdomainine kuruluyor. Mesela sorucevap.siteadi.com şeklinde açılıyor.

Bizler de bu yazımızda sizlere sorucevap.mmsrn.com adlı sitemizi nasıl kurduk onu maddeler halinde ve resimli şekilde anlatacağız. Lafı uzatmadan hemen anlatıma geçelim.

NOT 1=Öncelikle arkadaşlar soru cevap scriptini kurmak için cpanel’e ihtiyacımız vardır.Bunu belirteyim.Yani yeni bir host aldığınızda zaten cpanel otomatikman geldiği için yıllık 40-50 tl vererek de aynı şekilde sub domaine soru cevap scripti kurabilirsiniz.

1–) Question2Answer soru cevap scriptinin kurulumu için öncelikle buradan orjinal sitesinden scriptin son sürümünü indiriyoruz. Ardından buradan da Türkçe dil paketini indiriyoruz ve bilgisayarımızda bir yerde bekletiyoruz şimdilik bunlar kalacak.(Türkçe dil paketini bulmak için ctrl+f yapıp “turkish” diye aratın son çıkan güncellemeyi indirin.)

2–) Şimdi asıl işlemlerimize başlıyoruz.Öncelikle hangi sitenize soru cevap scripti kurmak istiyorsanız o sitenin cpanelini açıyorsunuz.Eğer subdomaine kuracaksanız yani sorucevap.siteadi.com şeklinde kuracaksanız öncelikle host şirketinize ticket atın.Onlar size sub domain oluştursunlar çünkü domain firması bununla ilgilenmiyor subdomain hosting firmasının işidir.Sub domain oluşturduktan sonra hangi sorucevap bölümünü hangi hostunuza kuracaksanız onun cpaneline giriyorsunuz yani bu scripti asıl sitenizin hostuna da kurabilirsiniz.Kısacası dediğimiz gibi hangi hosta kuracaksanız onun cpaneline girin.Cpanele siteadi.com:2082 yazarak girebilirsiniz.

3–) Ardından cpanele girdikten sonra “MySQL® Veritabanı Sihirbazı” kısmına giriyoruz.Çünkü burada soru cevap scriptimiz için veritabanı oluşturmamız gerekiyor.Korkmayın gerçekten çok basit.Buraya girdikten sonra veritabanı bilgilerinizi kafanıza göre oluşturun.Oluşturduktan sonra da veritabanı ismini, kullanıcı adı ve şifresini bir yere yazın unutmayın onları.

4–) Gördüğünüz gibi bu şekilde oluşturduktan sonra veritabanı adı, kullanıcı adı ve şifremizi bir yere kaydediyoruz. Ardından şimdi 1. maddedeki indirdiğimiz script kodlarını ftp’ye yükleyeme sıra geldi.Bunun için filezilla programını açıyoruz ve hostingimizin bize vermiş olduğu giriş bilgileriyle ftp sistemine giriyoruz.

NOT 2=Bu arada veritabanı adımız ==> veritabani_sorucevap, kullanıcı adımız ==> veritabani_kullaniciadi ve şifremiz de ****** şeklinde olacaktır.Yani veritabanı adı ve kullanıcı adının başlarında “veritabani_” şeklinde bir ibare bulunacaktır.Bu tabii ki sizde farklıdır site ismine göre belirleniyor.

5–) Filezillaya giriş yaptıktan sonra ilk maddede indirdiğimiz Question2Answer soru scripti dosyalarını “www” klasörü içerisine yüklüyoruz.Bu arada indirdiğimiz dosyaları rardan çıkartıp yüklememiz gerekiyor.Yani rarlı şekilde yüklemeyin.Birde www klasörünün hemen bir altına yüklemeniz yeterlidir.

6–) Ardından www klasörüne dosyaları yükledikten sonra “qa-config-example.php” dosyasının -example kısmını siliyoruz.Yani dosyamızın adı “qa-config.php” olmalıdır.

7–) Şimdi Türkçe dil paketimiz kaldı.Onu da ilk maddedeki linkten indirmiştik.Onu da rardan çıkartıyoruz ve klasör halinde yani klasörün adı “tr” olacak büyük ihtimalle tr klasörünü direkt olarak filezilladan “qa-lang” dosyasının içerisine atıyoruz.

8–) Son olarak veritabanı bilgilerimizi ftp’ye kaydetmek için ismini değiştirdiğimiz “qa-config.php” dosyasını açıyoruz. Ardından kodların orta kısmından aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi 4 satırlık kod bölümünü buluyoruz.Sonrasında buraya cpanelden oluşturduğumuz veritabanı ismi, kullanıcı adı ve şifresini buraya yazıyoruz.Sonrasında dosyamızı kaydediyoruz.

NOT 3=Arkadaşlar not 3’de de bahsettiğimiz gibi burada veritabanı ismi ve kullanıcı adı “veritabani_kullaniciadi” şeklinde olacaktır.Yani isim ve kullanıcı adlarının başında “siteadi_” gibi bir terim yer almaktadır onunla birlikte yazıyoruz buraya.

Mesela örnek olarak;
veritabanı ismi = site1_sorucevap
veritabanı kullanıcı adı = site1_soru
veritabanı şifresi = Ks98cl3s
şeklinde olmaktadır. Bu şekilde kodlama kısmına yazmanız gerekmektedir.

9–) Şimdi sorucevap.siteadi.com kısmına giriyorsunuz veya hangi siteye bu scripti kurduysanız oraya giriyorsunuz.Orada yönetici paneli için aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi kullanıcı adı, şifre ve mail adresi isteyecektir bunları yeni oluşturuyorsunuz.Onları giriyorsunuz ve kurulum butonuna basıyorsunuz.Ardından soru cevap siteniz kurulmuş oluyor.Hayırlı uğurlu olsun güle güle kullanın 🙂

NOT 4=Script tamamen ücretsizdir arkadaşlar zaten orijinal sitesinden dosyaları indiriyoruz yani illegallik bir durum bulunmamaktadır o yüzden içiniz rahat olsun.

Anlamadığınız yerler olursa ve yazımızı beğendiyseniz sizlerden sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyoruz.Teşekkürler.İyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

  1. Ücretsiz soru cevap scripti arıyordum hem de kurulumunu da buldum başka sitede yok çok teşekkürler.

  2. Siteyi sorunsuz kurdum fakat yeni üye kaydı yapmıyor kaydı tamamlamak için tıklayın diyor tıklayınca yine aynı sayfaya yönlendiriyor kaydı tamamlamak için tıklayın diyor her defasında

    1. Aslında olması lazım hocam ama bilmiyorum epey zaman olmuş güncellemeleri vs. mi kapattılar acaba. Bir de eğer Adblock açılıysa kapatıp tekrar dener misiniz hocam. Ve gizli sekmeden yapabilir misiniz. Belki bu şekilde düzelir.

  3. Tamam bi deneyim sonucunu bildiririm

    1. Süper, hayırlı olsun hocam.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir