Soru (Test) Çözerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Herkese selamlar. Bu yazımızda sizlere sınavlara hazırlık esnasında soru çözerken dikkat edilmesi gereken püf noktalar nelerdir onları paylaşacağız.

Lise ve üniversite sınavlarını kazanmanın en önemli yolu bolca test ve soru çözmektir. Ne kadar test çözersek o kadar farklı soru tipiyle karşılaşmış oluruz ve bu sayede girdiğimiz deneme sınavlarında karşımıza çıkacak soruları bilgimiz dahilinde hızlı şekilde yapabiliriz. Bu yüzden sizlere bolca test çözmenizi tavsiye ediyoruz.

Şimdi gelelim soru ve test çözerken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir maddeler halinde sizlere onu paylaşalım. İyi okumalar dileriz.

Soru (Test) Çözerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

1-) Geçmiş yıllarda çıkmış olan sorular mutlaka elden geçirmeli ve farklı soru tarzları kavranmalıdır. Buradan hareketle eksik noktaları yakalayabilirsiniz.

2-) Çokça soru çözerek soru çözme tarzınızı oluşturmuş olmalısınız. Test çözerken kullandığınız kısa yolları veya formülleri artık tam manasıyla kavramış olmanız gerekmektedir.

3-) Bazı zamanlar doğru cevabı bulurken bazı zamanlar da yanlış şıkları ekleyerek doğruya ulaşma tekniğini kullanmalısınız.

4-) Konulara göre soru dağılımları hakkında bilgiler oturmuş olmalı, fazla soru çıktığı bilinen konulara mutlaka daha ağırlık verilmelidir. Buna ek olarak da “az soru çıkmış buna çalışmayayım” mantığının çokta sağlıklı olmadığının bilinmesi gerekmektedir. Çünkü az soru bile çıksa 1 soru 1 sorudur. O yüzden her konuya çalışmak faydalı olur.

5-) Test çözme hızınızı en iyi kontrol edeceğiniz yer denemelerdir. Eğer denemelerde soruları yetiştiremiyorasanız yavaşsınız demektir. Bu durumu hızlandırmanın çok fazla yolu yoktur. Fakat sizler de bilirsiniz ki bunun tek yolu konu eksiklerini bilerek bol miktarda soru çözmektir.

6-) Eksik olduğunuz konu ile ilgili olarak konuları tespit etmek ve onların üzerine odaklanmak sınavlara hazırlanan öğrenciler için en önemli net artırma tekniğidir.

7-) Nerelerde yanlış yapıldığının ve bu yanlışın neden yapıldığının çabucak kavranması gerekmektedir. Yanlış yapılmasının birkaç sebebi vardır. Bunu maddeler halinde açacak olursak;

  • Konu eksiği
  • İşlem hatası ve dikkatsizlik
  • Okuduğunu iyi anlayamama
  • Konuyla ilgili bilgi eksikliği
  • Konuyu birbirine karıştırmadır.

Yukarıdaki bu maddeler göz önünde bulundurulduğunda tespit net olarak yapılmış. Teşhis aşaması sonuçlanmış ve tedaviye geçilmiş olacaktır.

Bu yazımızda sizlere test çözerken dikkat edilmesi gereken maddeler nelerdir onları anlattık. Herkese sınavlarda ve derslerde başarılar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir