Soyismi ve Soyadı Nasıl Yazılır? TDK’ya Göre Bitişik mi Ayrı mı?

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere soyismi ve soyadı kelimeleri nasıl yazılır, ayrı mı yoksa birleşik mi yazılır TDK’ya göre onu anlatacağız.

Dilimizdeki bazı kelimelerin yazılışları karıştırılabiliyor. Özellikle uzun kelimeler yani birleşik kelimeye benzeyen kelimelerin yazılımları sıklıkla karıştırılabilmektedir. Bu kelimelerden birisi de “soyismi” ve “soyadı” ikilisidir. Aynı anlamlara gelen “soy ismi / soyadı” kelimeleri nasıl yazılır şimdi sizler için TDK’ya göre kanıtını paylaşalım. Dediğimiz gibi bu iki kelime de aynı anlamlara denk geliyor. Yani iki kelime de eş anlamlıdır.

“Soyismi” ve “Soyadı” Nasıl Yazılır? Ayrı mı Birleşik mi?

“Soy ismi” mi “Soyismi” mi? Nasıl Yazılır?

  • Doğru yazılışı ==> ✓ Soy ismi
  • Hatalı yazılışı ==> x Soyismi

Türk Dil Kurumu’na göre “Soyadı” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı “SOY İSMİ” şeklinde ayrı olarak yazılanıdır. Yani kelimenin doğrusu “soy ismi” olarak ayrı yazılıyor. “Soyismi” bu şekilde yazılım hatalıdır ve yanlıştır. Eğer sınavlarda bu kelime karşımıza çıkarsa bitişik olarak değil ayrı olarak yazılanı doğru kabul etmemiz gerekmektedir.

TDK sözlük uygulamasına girerek kanıtına sizler de bakabilirsiniz.

“Soy adı” mi “Soyadı” mi? Nasıl Yazılır?

  • Doğru yazılışı ==> ✓ Soyadı
  • Hatalı yazılışı ==> x Soy adı

Türk Dil Kurumu’na göre “Herkesin ailece anılmasına yarayan öz adından sonraki adı, aile adı, aile ismi, soy ismi.” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı “SOYADI” şeklindedir. Yani kelime “soyadı” olarak birleşik yazılır. “Soy adı” olarak ayrı yazılışı ise hatalıdır. Bu arada şunu belirtelim soyadı ve soy ismi kelimeleri eş anlamlıdır fakat birisi birleşik yazılırken diğeri ayrı yazılıyor. Bu bakımdan iki kelime birbirine karıştırılmamalıdır. “Soyadı” bitişik yazılır, “Soy ismi” ise ayrı yazılır.

TDK kanıtına yukarıdan bakabilirsiniz. Sizler de TDK sözlük uygulamasına girerek hangi kelime nasıl yazılıyor öğrenebilirsiniz. Kısacası aynı anlamlara gelen iki kelimeden “soyadı” birleşik yazılırken “soy ismi” ise ayrı yazılmaktadır.

Umarız yararlı olur. Herkese iyi dersler dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir