Stresten Kurtulma Yolları

İnsan hayatı streslerle doludur. Stres insan ömrünü kısaltan psikolojik bir durumdur. Stres altında yaşayan insanların akıl sağlığı ve bedensel sağlıkları bozulur. Bu yüzden stres acil kurtulması gereken bir durumdur. Stresten kurtulmak için şu tavsiyeleri dikkate almanızı tavsiye ederim:

1-) Olayları Gözünüzde Büyütmeyin: Başarısız mı oldunuz, kaza mı geçirdiniz, sınavdan düşük puan mı aldınız, iş yerine geç mi kaldınız? Olayları gözünüzde ne kadar büyütürseniz o işin stresi o kadar büyür. O yüzden olayları gözde büyütmemek rahat olmak gerekir. Olayın sonucunda en kötü ne olabilir. Stres yaparsanız olayları daha da büyütüp işin içinden çıkılmaz bir hale sokacağınızı unutmayın.

2-) Rahat Olun: Olaylara soğukkanlı yaklaşmalı rahat olmalısınız. Stresi çoğu zaman insan kendi kendine meydana getirir. Olayların sonuçlarını düşünüp aklınıza getirip strese girmeyin.Bazı şeyleri oluruna bırakmasını bilin. Hiçbir kötü durum dünyanın sonu değildir.

3-) Şikayet Yerine Çözüme Odaklanın: Başınıza bir iş gelmiş olabilir. Bu durumda şikayet edip öf pöf deyip kendi kendinizi strese sokacağınıza sakin olmalıyım deyip kendinizi olayı çözmeye adamalısınız. Enerjinizi şikayet etmeye değil olayı çözmeye harcamalısınız.

4-) Ortam Değiştirin: Sizi strese sokan durum ve ortamdan uzaklaşmak stres düzeyinizi düşürecektir. Bu yüzden sık sık stresli olduğunuzda ortam değiştirin. Kafanızı dinleyebileceğiniz yalnız kalabileceğiniz ortamlara geçip olayı sakin kafa ile değerlendirmeye bakın.

5-) Kafanızı Dağıtın: Başka şeyler düşünerek kafanızı dağıtmaya çalışın. Sürekli aynı şeyi düşünmek canınızı sıkacaktır. Farklı aktivite ile kafanızı dağıtmaya çalışın.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir