Şu anki Nasıl Yazılır? TDK’ya Göre Doğrusu Ne? ‘Şu anki’ mi ‘Şu an ki’ mi ‘Şuanki’ mi?

Herkese merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere kafaları çok karıştıran bir kelimenin doğru yazılışını anlatacağız. Şu anki bitişik mi yazılır yoksa ayrı mı TDK’ya göre inceleyeceğiz.

Yazım kurallarına göre kelimelerin doğru yazılışları her zaman karıştırılabiliyor. Sınavlarda ve genel kültür yarışmalarında karşımıza çıkan yarım kuralları soruları çoğu zaman kafa karıştırıcı olabiliyor. Kafa karıştıran kelimelerden birisi de “şuanki / şu anki” ikilisi oldu. Hatta bu kelimeye “şu an ki” bunu da eklesek sanırız 3 farklı yazılışı oluyor. Ama bunlardan tabii ki 1 tanesi yazım kurallarına göre doğru yazılmıştır. Şimdi sizlere TDK’ya göre “şu anki” nasıl yazılır ayrı mı yoksa birleşik mi yazılır onu anlatalım.

Şu Anki Nasıl Yazılır? TDK’ya Göre Ayrı mı Yoksa Birleşik mi Yazılır?

  • Doğru yazılışı ==> ✓ Şu anki
  • Hatalı yazılışları ==> x Şuanki , x Şu an ki

Türk Dil Kurumu’na göre kelimenin doğru yazılışı “ŞU ANKİ” şeklinde olacaktır. Yani kelime “Şuanki” bu şekilde birleşik değil ‘şu’ ve ‘anki’ kelimelerinin ayrı yazılımıyla oluşan “Şu anki” şeklinde yazılır. Aynı şekilde bu kelime “Şu an ki” olarak da yazılmaz. Bazen öğrenciler bu kelimeyi “şu an ki” bu şekilde 3 farklı heceye ayırıyor. Fakat bu yazılış da tamamen yanlıştır. Dediğimiz gibi TDK’ya göre kelime “şu anki” olarak geçiyor. Şimdi gelelim kanıtına. Aslında TDK sözlük sitesinde “şu anki” kelimesini arattığımızda bir sonuç bulamıyoruz. Fakat sizler için TDK’nın resmi makalelerinde bu kelimeyi araştırdık. Ve aldığımız sonuçlara göre kelime “şu anki” olarak yazılıyor. Şimdi kanıtları paylaşalım:

Gördüğünüz gibi TDK’nın resmi bir makalesinde bu kelime bu şekilde “şu anki” olarak yazılmıştır. Haliyle kelimenin doğrusunun bu olduğunu kanıtlamış oluyoruz. Sonuçta TDK’nın resmi makalesinde yazım kuralı hatasına denk gelinmemektedir. Haliyle kelimelerin doğrusunu bu makaleler üzerinden de görebiliyoruz.

Bu da aynı şekilde bir diğer kanıttır. Gördüğünüz gibi kelime “şu an ki” veya “şuanki” şeklinde değil, “şu anki” olarak yazılıyor. Diğer yazılışları hatalıdır.

İyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir