Sümela Manastırı Hakkında Kısaca Bilgi

Sümela manastırı Trabzon’un Maçka ilçesinde yer alan tarihi ve turistik önemi olan bir mekandır. Zigana dağının eteklerine kurulan Sümela Manastırının çok egzotik bir görüntüsü vardır. Yapı doğal ortam olarak çok zor bir bölgeye yapılmıştır. Yapının hemen dibinde Meryem ana deresi akar. Manastır ile ilgili birçok efsane söylenir.

Sümela manastırı özellikle hristiyanlar için ayrı bir öneme sahiptir. Manastır bazı dönemlerde önem kaybetmiş ve çok sık yağmalanmaya maruz kalmıştır. İçinde çeşitli yangınlar çıkmış kazılar yapılmış tarihi değerini yitirmeye başlamıştır. Fatih Sultan Mehmet bölgeyi aldıktan sonra bölge halkına dokunmamıştır. Fatihten sonra başa gelen padişahlar bölgeye özel bir hassasiyet gösterip koruma altına almışlardır.

Sümela manastırına ulaşım çok zor şartlarda yapılır. Belirli bir noktaya kadar ulaşım araçlarla yapılırken belirli noktalardan sonra yürüyerek tepe aşılır ve manastıra ulaşılır. Orman içinde patika yoldan manastıra gidilir. Uzun ve dar merdivenler çıkarak manastıra ulaşırsınız. Manastır ilerleyen yıllarda restore edilmiştir. Günümüzdeki halini alıp turizme açılmıştır.

Trabzon için çok ayrı bir önemi olan Sümela Manastırı her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. 2010 senesinde özel bir izinle hristiyanların inancına göre Meryem Ana için burada bir ayin düzenlenmiştir. Bu ayin 88 yıl aradan sonra yapılan ilk ayindir. Sümela manastırı mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken tarihi bir mekandır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir