Süreyya Hangi Yıldızdır? Süreyya Yıldızı Diğer İsimleri Nedir, Ülker mi?

Bazı gezegenlerin ve yıldızların farklı dillerde anlamları bulunmaktadır. Bunlardan birisi de Süreyya yıldızıdır. Aslında Süreyya yıldızını bazı kişiler Süreyya gezegeni olarak da biliyor. Fakat Süreyya gerçekte yıldız ismidir yani gezegen ismi değildir. Şimdi Süreyya’nın diğer isimlerini kısaca yazalım.

Süreyya Hangi Yıldızdır, Diğer İsimleri Nedir?

Süreyya yıldızının diğer isimleri “Ülker” ve “Pervin” demektir. Süreyya açık yıldız kümesi olarak geçmektedir. Yani tek bir yıldızın adı değil yıldız kümesinin adıdır. Süreyya ismi Arapça kökenlidir. Süreyya’nın Türkçe anlamı ise “Ülker” ve Farsça karşılığı ise “Pervin” demektir. Ülker yıldız kümesinin yani Süreyya yıldız kümesinin dünyadan yaklaşık olarak 440 ışık yılı uzaklıkta olduğu tahmin edilmektedir. Ek olarak Süreyya yıldız kümesi Boğa takımyıldızında yer almaktadır.

Kısacası dediğimiz gibi Süreyya yıldızının diğer isimleri Ülker ve Pervin’dir. Eğer bulmacalarda, genel kültür sorularında veya sınavlarda karşınıza çıkarsa Süreyya=Ülker=Pervin yani Süreyya, Ülker ve Pervin yıldız kümeleri aynı anlama gelmektedir.

zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir