Taban ve Tavan Farkı Nedir? Tavan-Taban Puanı Hangisi Üstte Hangisi Alttadır?

Merhabalar bu yazımızda sizlere taban puanı ve tavan puanı hangisi daha yüksek hangisi daha düşüktür kısaca arasındaki farkı anlatacağız. Aynı şekilde evin tavanı ve evin tabanı neresidir onu da göstereceğiz.

Tavan ve taban kelimeleri günlük hayatta sıkça karşımıza çıkabiliyor. Mesela ev konusunda “evin tabanı & evin tavanı” ikilisini duyabiliyoruz. Aynı şekilde “taban puanı & tavan puanı” kavramları da günlük hayatta karşımıza çıkabilen tabirlerdendir. Bu iki kelimenin yazılışı ve okunuşu birbirine çok benzediği için haliyle anlamları da birbirine karıştırılabiliyor. Şimdi sizlere taban ve tavan kelimelerinin farkını kısaca aktaracağız.

Tavan ve Taban Farkı Nedir? Evin Tavanı ve Tabanı Neresi?

Her iki kelimenin birçok anlamı bulunsa da genel olarak tavan üst, taban ise alt taraftır. Yani ev konusunda örnek verecek olursak evin tavanı evin üst duvarını temsil etmektedir. Evin tabanı ise evin zeminini yani alt tarafını temsil eder. Aynı şekilde taban puanı bir bölüme yerleşen en düşük puan olurken, tavan puanı ise bir bölüme yerleşmiş olan en yüksek puanı ifade eder. Şimdi örnek ve daha anlaşılır olması açısından bir evde taban ve tavanı göstermiş olalım.

  • Tavan ==> Üst, yüksek, yukarı seviye, yüksek fiyat, yüksek puan
  • Taban ==> Alt, aşağısı, düşük fiyat, düşük puan

Yukarıdaki ev resminde gördüğünüz gibi evin alt tarafı yani evin zemin kısmı evin tabanını ifade etmektedir. Evin üst tarafı, evin üst duvarı ise evin tavanını ifade ediyor. Buradan da anlayabiliriz ki taban aşağısı ve tavan ise yukarısı olmaktadır. Yani sayısal olarak belirtmek gerekirse tavan>taban olmaktadır. Tavan, tabandan daha yukarıdadır. Bu iki kelimeden hangisi üstte hangisi altta akılda tutmak için “v” ve “b” harflerini aklınızda kodlayabilirsiniz. Tavan daha yükseği, daha büyüğü ifade ettiği için v harfi de b harfinden daha sonra geldiği için bu şekilde aklınızda kodlama yapabilirsiniz. Çünkü kelimedeki 4 harf aynı. Sadece ortadaki “v” ve “b” harfleri farklı. Buradan da v b harfinden sonra geldiği için haliyle tavan>taban kodlaması yapılabilir.

Tavan Puanı ve Taban Puanı Nedir, Arasındaki Fark Ne?

Tavan puanı üniversitede bir bölüme yerleşen en yüksek puanı ifade etmektedir. Yani bir bölüme girmiş olan en yüksek puan (bölüme giren 1. kişinin puanı) tavan puan olmaktadır. Tam tersi taban puan ise bir bölüme yerleşmiş olan en düşük puandır. Yani bir bölüme sonuncu sırada giren kişinin puanı o bölümün taban puanını ifade ediyor.

  • Tavan puan ==> Bir bölüme en yüksek puanla girilen puandır.
  • Taban puan ==> Bir bölüme en düşük puanla girilmiş olan puandır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir