Taksi Ücretleri Ne Kadardır? | 1, 10, 100 KM Taksi Fiyatları

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere güncel taksi fiyatları ne kadardır kilometre bazında fiyatlarını paylaşacağız.

Acil işlerimiz olduğu zaman ve bir yerden bir yere acele bir şekilde gitmek istediğimiz zaman imdadımıza taksiler yetişir. Gerek minibüs, otobüs vb. ulaşım araçları gibi belli bir güzergahı olmaması gerekse ayakta gitmeden oturarak seyahat edilmesi gerekse hedefe en hızlı şekilde varılması gibi nedenlerden dolayı taksi daha avantajlıdır denilebilir. Daha doğrusu 1 tek şey dışında daha avantajlıdır diyebiliriz. O da taksi ücretidir.

Maalesef taksiler diğer ulaşım araçlarına göre daha pahalıdır. Haliyle diğer ulaşım araçlarına göre daha az tercih ediliyor elbette. Sonuçta minibüsle 2-2.5 tl, otobüsle 2.5-3 tl vb. fiyatlarla sefer yapabiliyorsunuz. Ama yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı doğal olarak taksi fiyatları daha yüksektir. Peki taksi ücretleri güncel olarak ne kadardır şimdi detaylı şekilde onun fiyatlandırılmasını yapalım.

Başlıklar

Taksi Ücretleri Ne Kadardır?

1 kilometre başına taksi ücreti ortalama 2.5 tl fiyatındadır. Yani siz taksiyle 10 km’lik bir yol yaparsanız vereceğiniz ücret ortalama 25 tl olacaktır. Elbette bu bazı illerden illere göre değişiyor. Ama aradaki fark çok azdır. 2019 senesi için güncel taksi açılış fiyatı 4,00 tl‘dir. Gece ve gündüz tarifeleri aynıdır. Şimdi kilometre bazında taksi ücreti fiyatlarını sizlere aktaralım.

  • 1 kilometre mesafe için taksi ücreti ==> 2.5 tl (Fakat dediğimiz gibi ilk açılış ücreti 4 tl’dir. Yani 1 km yol yaparsanız en 4 tl vermiş olursunuz.)
  • 5 kilometre mesafe için taksi ücreti ==> 16.5 tl
  • 10 kilometre mesafe için taksi ücreti ==> 29 tl
  • 20 kilometre mesafe için taksi ücreti ==> 54 tl
  • 50 kilometre mesafe için taksi ücreti ==> 129 tl
  • 100 kilometre mesafe için taksi ücreti ==> 254 tl
  • 200 kilometre mesafe için taksi ücreti ==> 504 tl
  • 300 kilometre mesafe için taksi ücreti ==> 754 tl

NOT = Ayrıca şunu belirtelim. Buradaki 2.5 tl kilometre başına ücret ilk 0-5 km arasında geçerli değildir. Çünkü zaten taksinin açılış fiyatı 4 tl’dir. Mesela siz ilk taksiye bindiğinizde 100 metrelik bir mesafeye de gitseniz 4 tl ödemiş olursunuz. Bu yüzden kilometre bazında hesap için en az 10 km ve yukarısı olarak hesaplayınız.

Şimdi ise en büyük 3 ilimizdeki taksi fiyatlarına birlikte bakalım.

İstanbul İçi Taksi Ücretleri Fiyatları

İstanbul’da 4 farklı renkte taksi mevcuttur. Bunlar sarı, bordo, siyah ve turkuazdır. Bordo ve sarı renkli taksilerdeki açılış ücret 4,00 tl‘dir ve 1 kilometre ücreti 2,5 tl olmaktadır. Siyah ve turkuaz renkli taksilerin açılış ücreti ise 4,60 tl dir ve 1 kilometre ücreti 2,88 tl olmaktadır. Gece ve gündüz tarifeleri aynıdır.

Ankara İçi Taksi Ücretleri Fiyatları

Ankara’daki taksi fiyatları da İstanbul’unkiyle aynıdır. Burada da açılış fiyatı 4,00 tl ‘dir. Fakat burada 1 kilometre başına 3 tl ücret alınıyor. Gece ve gündüz tarifeleri aynıdır.

İzmir İçi Taksi Ücretleri Fiyatları

Son olarak 3. büyük şehrimiz İzmir’de ise taksi başlangıç ücreti 3,90 tl dir. Burada 1 kilometre başına da 3,70 tl alınmaktadır. Tüm İzmir’de geçerli olan bu taksi tarifesi gece ve gündüz aynıdır.

NOT 2 = Dediğimiz gibi arkadaşlar başlangıç ücretleri hemen hemen ülkemizin her yerinde aynıdır (Ortalama 4 Türk Lirası’dır.). Bazı illerimizde 10-20 kuruş farklılıklar olabiliyor.

Yazımızın sonuna geldik umarız faydalı olur. İyi seyahat etmeler dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir