Tartı (Baskül) Lo Hatası Nedir, Ne Demek? Dijital Tartıda Lo Anlamı Ne?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere tartıda yani baskülde verilen Lo hatası ne anlama geliyor, Lo hatasının çözümü nasıl yapılır onu anlatacağız.

Dijital basküllerde (dijital tartıda) bazen “Lo” hatası alabiliyoruz. İllaki sizler de denk gelmiştirsiniz. Ağırlığımızı tartmak için tartıya çıktığımızda tartının ekranında aşağıda gördüğünüz gibi Lo yazar. Şimdi bu hatanın anlamı nedir nasıl düzelir kısaca onu anlatalım.

Basküldeki Lo Hatası Ne Anlama Geliyor? Hatanın Çözümü Nedir?

Arkadaşlar tartılarda yazan “Lo” hatası tartının pilinin bittiği anlamına gelmektedir. Basküldeki Lo hatası Low kelimesinin kısaltmasıdır. Yani İngilizce’deki “Low” kelimesinin kısa yazılışı “Lo” olduğu için tartıda bu şekilde hata verir. Low kelimesi “düşük, zayıf” anlamına gelmektedir. Yani bu ifade baskülün pilinin bitmiş olduğunu veya pilin azaldığı anlamına gelmektedir. Hatanın çözümü için pili değiştirmeniz gerekiyor.

Hemen hemen tüm dijital tartılar lo hatası verebilir. Dediğimiz gibi eğer tartınız lo hatası veriyorsa tartının pili bitmiş veya azalmış demektir. Yeni pil takarak hatayı çözebilirsiniz ve tekrar tartının çalışmasını sağlayabilirsiniz. Tartıda lo hatası dijital basküllerde vermektedir. Yani sadece dijital ekranı olan tartılarda bu hata verilir. Diğer tartılarda vermez.

Kısacası tartıdaki “Lo” hatasının açılımı “Low” demektir. Yani tartının pili bitmiş anlamına gelir. Pili değiştirerek hatayı çözebilirsiniz. Ayrıca hatanın bir diğer çözümü de tartıya birkaç kere hafif vurmaktır. Bizzat bu hatayı aldıktan sonra tartıya ayağımızla hafif 2-3 kere vurunca kısa süreli de olsa sorun çözülmüştü ve tartı çalışmıştı. Yani en azından 1-2 günlük idare edebilir. Ayrıca pillerin yerini değiştirerek de 1-2 günlük baskülün tekrar çalışmasını sağlayabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir