Tek Antenli ve Çok Antenli Modem Farkları

Herkese iyi günler.Piyasada bulunan modem çeşitlerinden tek antenli veya çok antenli modem aralarında nasıl bir fark vardır hiç düşündünüz mü? Gelin açıklayalım!

Herkes kesin olarak modem alır iken acaba anteni nasıl olmalı veya kaç adet anteni olması lazım diye düşünmüştür veya hiç düşünmeden bütçesi ne kadar ise direk özelliklerine bakmadan modemini bulup satın almıştır. Aslında yapılan en büyük hatadır. Çünkü verilen paraya göre her zaman modemler kaliteli olmayabilir. Bazen o ücretlerin yarıdan fazlası modemlerin üretildiği markanın ismine ödersiniz. İlk önce neden modemlerde anten vardır?

Kablosuz modemlerde anten olmadan çok az mesafeler de kablosuz internete bağlanabilirsiniz. Ama modeminizde anten var fakat yine de kablosuz internet mesafeniz 10 metreyi geçmiyor ise modeminizde bulunan antenin Dpi değeri düşük gelmektedir. Eğer böyle bir durumda yapmanız gereken pek fazla bir şey yok! İlk seçenek direk anteni yüksek bir Dpi değerine sahip yeni bir modem anteni ile değiştirmek. Peki modemin anteni yerinden çıkmıyor ise ne olacak? İşte bu sorunun cevabı çok basit modemin anteni değişmez ve o antene kucak açmanız lazım veya anteni değişe bilen bir modem ile değiştirmeniz. Son zamanlarda genellikle Türk Telekom, Turkcell, Vodafone vb. gibi ev interneti sağlayan firmalar antensiz modem veriyorlar ve bir çok kullanıcı bunun anteni yok bu modem iyi değil algısı yapıyorlar. Evet bir açıdan doğru çünkü; aslında antenleri mevcut fakat modem kasasının içerisin de ve asla için açmadan değiştirilemez içerisini açtığınızda ise garanti dışı kalacaktır.

Tek antenli modemlerden bahsettik peki çok antenli modemlerin ne gibi avantajları bulunmakta? İlk olarak birden fazla antene sahip ise modemler etrafa yaydıkları internet sinyalleri yani elektrik dalgaları daha fazla bir mesafeye yayılacaktır. Tek antenli modemler de tek anten yayılan sinyaller çok antenli modemlerde birden fazla antenden yayılacağı için doğal olarak daha fazla mesafeye yükselecektir.

Bir diğer avantajı ise modemin antenleri eğer değiştirile biliyor ise bir anteni mutfağa bir anteni salona koyma gibi avantajlarınız bulunmakta. Bu işlem evinizin her yerin de internet olmasına olanak sağlayacaktır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir