Telefon Wifi’ye Bağlı Görünüyor Ama İnternete Girmiyor Sorunu Çözümü Nedir?

Herkese merhabalar bu yazımızda sizlere cep telefonu wifi bağlı fakat internete girmiyor sorununun çözümünü anlatacağız.

Bazı cep telefonlarında durduk yere internete bağlanmama sorunu yaşanabiliyor. Üstelik Wifi’ye bağlı gözükürken bu durum yaşanıyor. Bu sorunun birçok çözümü olabilir. Fakat sizlere en etkili çözümü anlatacağız. Cep telefonlarınız eğer Wifiye bağlı göründüğü halde internete girmiyorsa o zaman DNS ayarlarını değiştirmemiz gerekiyor. Telefonlarınızın Wifi DNS ayarlarını değiştirdiğiniz zaman internete gireceğini göreceksiniz. Şimdi resimli olarak cep telefonu DNS nasıl değiştirilir onu anlatalım.

Telefon Wifi’ye Bağlı Ama İnternete Girmiyor Sorunu Çözümü Nasıl Yapılır?

1-) DNS ayarlarını değiştirmek için öncelikle telefonumuzun Wifi ayarlarına girmemiz gerekiyor. Bunun için kısa yoldan aşağıda gördüğünüz gibi Wi-Fi bölümüne basılı tutun. Otomatikman ayarları kısmı gelecek.

2-) Ardından karşımıza aşağıdaki gibi Wifi ağlarının yer aldığı modem isimleri gelecek. Buradan telefonunuz hangi modeme yani hangi Wifiye bağlıysa ona basılı tutun. Dediğimiz gibi arkadaşlar üzerine 1 kere tıklamayın, basılı tutunuz. Aynı şekilde 1. maddede de Wifi’nin üzerine basılı tutulacaktı.

3-) Bağlı olduğunuz Wifi’ye basılı tuttuktan sonra ağı unut ve ay yapısını değiştirin şeklinde 2 seçenek gelecektir. Buradan “Ağ yapısını değiştirin” kısmına tıklıyoruz.

4-) Ardından buradan “Gelişmiş seçenekleri göster” yazısının yanına tik işareti atıyoruz.

5-) Sonrasında bağlı olduğunuz internetin gelişmiş seçenekleri karşımıza çıkacak. Buradan DNS ayarlarını değiştirmemiz için eğer IP ayarları Statik olarak seçili değilse statik yapın. Fakat büyük ihtimalle statik seçilidir. Ardından biraz aşağı indiğinizde DNS 1 ve DNS 2 bölümlerini göreceksiniz. İşte buradaki adresleri değiştirdiğimizde telefonumuz internete rahatlıkla girmiş olacak. DNS 1 adresini “8.8.8.8” yapıyoruz. DNS 2 adresini ise “8.8.4.4” yapıyoruz. Bu DNS adresleri Google’nin DNS numaralarıdır. DNS ayarlarını değiştirdikten sonra “Kaydet” butonuna basıyoruz.

6-) Böylelikle internetin DNS ayarlarını güncellemiş oluyoruz. Şimdi Wifiye bağlı gözükse bile internete girmeme hatası vermeyecek. Telefonlarınız artık internete de girecektir.

NOT = Buradaki anlatımı Samsung Galaxy model cep telefonu üzerinden yaptık. Diğer telefonlarda da aynı şekilde bu alanlara girerek DNS numaralarını güncelleyebilirsiniz. Ayını şekilde Android’de olduğu gibi iOS telefonlarda da bu şekilde hatayı çözebilirsiniz.

Kısaca tekrar özetle anlatalım: Eğer telefonunuz Wifi’ye yani modeme bağlı gözüktüğü halde internete girmiyorsa, Whatsapp’a, Facebook’a, Twitter’a vb. yerlere girmiyorsa bunun çözümü DNS ile yapılabiliyor. Bizzat kendimiz de bu sorunu yaşadık ve DNS numaralarını değiştirince sorunun çözüldüğünü gördük. Yukarıda anlattığımız gibi DNS’yi değiştirirseniz internete girmeme sorununu da çözmüş olursunuz. Kısacası telefonların IP adresini, DNS’sini değiştirince sorun düzelmektedir.

Bu şekilde cep telefonlarınızın DNS adresini değiştirerek internete girmeme sorununu kökünden çözebilirsiniz. Umarız yararlı olur. İyi çalışmalar dileriz.

Alternatif Yöntem 1:

DNS ayarlarına ek olarak bazı alternatif çözümler de mevcuttur. İlk olarak eğer telefonunuz Wifiye bağlı görünüyor ama internete girmiyorsa o zaman bağlı olduğunu Wifi için “Ağı Unut” seçeneğini seçin. Ardından tekrardan doğru şifreyi yazarak bağlanmaya çalışın. Bu sayede hiç DNS ayarlarını değiştirmeden internet sorununu çözebilirsiniz. Bazen çözümü bu şekilde olabiliyor. Veya aynı şekilde Ayarlar’dan ağ ayarlarını sıfırlayarak da en baştan modeme yani Wifi’ye bağlanıp internete girmeye çalışabilirsiniz.

Alternatif Yöntem 2:

Diğer bir alternatif çözüm ise modemi resetlemektir. Hatta modemi resetlediniz diyelim ki tekrar aynı hatayı veriyor. O zaman modemin reset tuşuna basılı tutarak modemin yeniden kapanıp açılmasını sağlayın. Yani modemlerde küçük bir reset tuşu oluyor en baştan yüklemesini sağlıyor. Buraya uzunca basarsanız modeminiz baştan yüklenir. Fakat burada internetin gelmesi uzun sürebilir çünkü modemi en baştan açmış olacaksınız. O yüzden ilk olarak sadece modemi kapat-aç yapıp resetleyin. Bu olmazsa uzun resetleme işine geçersiniz. Bu da sorunun çözülmesine yardımcı olabiliyor.

YORUMLAR

  1. Bunun çözümü olarak ağ ayarlarını sıfırlamak en kolay yoldur. Telefon Ayarlar / Yedekle ve sıfırla / Ağ ayarlarını sıfırla yolunu takip ederek ağ ayarlarınızı sıfırlayabilirsiniz. Kablosuz bir ağa giriş yaparken eğer şifreyi yanlış giriyorsanız “Ağ için parola doğru değil” hatası alırsınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir