Telefon’un Yedek Parçalarının Orijinal Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Akıllı telefonlar artık çok fazla ve doğal olarak da çok fazla arıza ve sorun çıkartabiliyorlar. Peki arızalı parçayı değiştirir iken orijinalliği nasıl anlaşılır? Gelin açıklayalım!

Akıllı telefonlar düşme sonucu veya kullanıcının akıllı telefonu veya akıllı cihazı kullanımına bağlı olarak sorun oluştura bilirler ve bozulup ya tamir isterler ya da akıllı telefonun değiştirilmesi gerekmektedir. Bu yazımız da akıllı cihazınız bozuldu ve tamir istiyor ama tamirden pek anlamıyor veya tamiri bizzat siz yapacaksınız. Ama bozulan parçayı alır iken parçanın nasıl orijinal olduğunu anlamakta zorluk çekiyorsunuz. İşte burada bu yazımız sizler için çok faydalı olacaktır.

Akıllı telefonların veya akıllı cihazların parçaların genel de cihazı üreten firma değil de bizzat o firmanın yönlendirdiği başka bir firma üretimi yapar ve tabi ki de o firmada üretilen paçalar orijinal parça olarak ta kullanılabilir. Bu işlemin bir de firma orijinal parça üretir iken X bir firmada çakma ve ucuz parçaları üretmeye başlar ve bu parçalar dayanıksız ve orijinal olmadığından genelde akıllı cihaza uyum sağlamaz. Sağlasa dahi yakın bir tarihte tekrar aynı sorunu verir.

İlk önce yedek parçanın alacağınız firmanın güvenirliğinden emin olmanız gerekmektedir. Bu güveni sağladığınız vakit gönül rahatlığı ile alışveriş yapa bilirsiniz ve yedek parçanıza kavuşa bilirsiniz .Fakat güvenilirliği sağlayamadınız ve ucuz fiyat olduğu için o güvenirliği sağlayamadığınız satıcıdan ürünü alacak iseniz ürünü ilk başta google üzerinden orijinal parçayı resimlerini açıp o satıcıda ki ürün ile sanal ortamda kıyaslamanız sizin için faydalı olacaktır. Bir başka önerim ise parçanın üzerinde yazan kodlar ve parçaların orijinal parça ile boyut farkı olmamasıdır. Yedek parçanın üzerinde eğer alacağınız yedek parça orijinal ise genelde aynı kod numaraları yer alır ve üreten firmalar aynıdır. Yedek parçayı üreten firma orijinal firmanın markasını ürüne basar. Parçanın üzerinde CE sertifikası vardır ve CE sertifikasının sağında solunda üstünde veya altın da dört harf den veya sayıdan, harf ve sayı karışımından oluşan kod yazar. Eğer bu kod var ise parça kesinlikle orijinaldir. O parçayı gönül rahatlığı ile satın alabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir