Tesbih Namazı Nasıl Kılınır?

Herkese merhabalar arkadaşlar bu yazımda sizlere Tesbih namazının detaylarını ve nasıl kılınacağını anlatacağım.Herkese iyi ilimler dilerim.

Tesbih namazı her zaman kılınabilir.Peygamber efendimiz (s.a.s) tesbih namazı kılmayı tavsiye etmiştir.Haftada 1 olmadı ayda 1 olmadı yılda 1 o da olmadı en az ömürde 1 defa kılınmasını tevsiye etmiştir.Tesbih namazını kılanların bir çok günahlarının bağışlandığı bazı hadisler kitaplarında belirtilmiştir.

Tesbih namazı 4 rekattır.Genellikle 2-2 olarak kılınır.Yani ilk 2. rekatın sonunda selam verilir.Sonraki 2. rekatın sonunda da selam verilir.Her rekatta 75 adet “subhanallahi vel hamdülillahi ve leilehe illallahu vallahu ekber” denir ve sonuncusunu okurken “vela havle vela kuvvete illa billa hil aliyyil azim” denir.

Tesbih Namazı Nasıl Kılınır 1

Bu son salavat mesela kıyamda ilk 15 kere tesbihi çektikten sonra daha doğrusu 15. tesbihin sonunda okunur diyebilirim.Yani toplam 4 rekatta 300 kez denmiş oluyor.

Tekbiri getirdikten sonra sübhanekeyi okuyoruz.Sonrasında 15 defa tesbih okunuyor.Sonra fatiha suresi+zammı sure okunur.Peşinden 10 adet tesbih okunur.Sonrasında rukuya gidince yine 10 adet ve rukudan kalkınca tekrar 10 adet okunur.Secdeye giderken 10 adet ve iki secde arasında otururken de 10 tane okunur.2. secdede de aynı şekilde 10 tane okunur ve 1 rekatta toplam 75 tane tesbih okunmuş olur.

Böylelikle tesbih namazını eda etmiş oluyorsunuz.Herkese iyi ilimler dilerim.Allah kabul etsin…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir