Tifo Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tifo, bağırsak ve kanda görülen bakteriyel enfeksiyon sonucundan ortaya çıkan bir hastalıktır. Salmon ella bakterisi tarafından ortaya çıkar.Bu bakteri vücuda yiyecek ve içecek yoluyla girer. Kan dolaşımı ve bağırsak yoluyla yayılır. Bu bakteriler karaciğer,dalak,safra kesesi bölgelerine yayılır. Tifo kanalizasyon ve sel sularının içme sularına karışmasıyla görülür.Özellikle sanayi bölgelerinde yaygın olarak görülür. Hastalık her yıl 22 milyon insanda görülmektedir.

Tifo Belirtileri Nelerdir?

Tifo olanlarda ateş ve halsizlik durumları görülür. Baş ve karın ağrıları görülür. Hasta kötüleşmeye başladıkça titreme ve halüsinasyonlar görülür. Ruh halinde dalgalanmalar karaciğerde büyüme, uyuşukluk,şiddeti,ishal,kabızlık,iştah kaybı, deride döküntüler ve dış gıda kan görülür. Hastalık 2-4 haftalık tedavi ile iyileşir. Tifo tedavisinde doktor kontrolünde antibiyotikler verilir.

Tifo Tedavisi Nasıl Yapılır?

Antibiyotikler tifonun tekrarını önlemek adına önemlidir. Hijyenik ve temiz su kullanımı oldukça önemlidir. Tifoya karşı koyucu aşı yaptırılabilir. Ev ilaçları tifonun iyileşme surecinde etkili sonuçlar doğurabilir. Soğuk kompres vücut ısısını düşürmeye yardımcı olur.Şık bez değiştirerek ateş düşünceye kadar bu tedavi uygulanır. Sıvı alımını arttırarak vücutta su kaybını önler. Sıvı alımını arttırmak gerekir günde en az 10 bardak su içmelisiniz. Elma sirkesi tifo için oldukça etkili bir çözümdür Elma sirke asidi vücut ısısını dengede tutar.

NOT=Bu makale bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.Eğer hastalığa yakalandıysanız veya belirti taşıyorsanız lütfen doktorunuza başvurunuz.Teşekkürler.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir