Tıkalı Mutfak Lavabosu Nasıl Açılır?

Herkese merhabalar bu yazıda sizlere tıkalı mutfak lavabolarını nasıl kolaylıkla açabiliriz onu anlatacağız.

Hemen hemen çoğu evde olduğu gibi yaptığımız bazı yanlışlar yüzünden zamanla lavabolarımız tıkanabilir ve bu durum da tıkanan lavabo giderlerini taşırarak temizlik için büyük bir sorun oluşturabilir.

Şuandaki yaşantımızda gelişmiş şekilde olan teknoloji ile artık tıkanan lavabolar için de çözümler bulunmaktadır. Tıkalı lavabo nasıl açılır sorusunun cevabı artık kimyasal ürünler olmak zorunda değildir. Siz evinizde, işyerinizde kimyasal madde kullanmayı istemiyorsanız yazım da anlatacağım yöntemleri uygulayarak gider borularını, lavabolardaki tıkanıklığı kolayca açabilirsiniz. Peki evdeki tıkanmış lavaboları kolay yöntemler ile nasıl açılır? Bunun cevabını vermeden önce lavaboların neden tıkandığına bakalım.

Lavabolar Neden Tıkanır ve Ne Gibi Önlemler Alınır?

Evimizdeki lavabonun tıkanması günümüzün kabus gibi geçmesine sebep verebilir. Tıkanan lavabodan çıkan koku ve taşması sebebiyle yapacağımız temizlik neticesinde çok kötü bir gün geçirebiliriz. Kötü günleri geride bırakmak için özellikle çay yaptığınız zaman çaydanlığın dibinde kalan posası lavaboya dökmeyin, posayı toplayarak çöpe dökün. Çünkü siz her defasında çayın posasını lavaboya döktüğünüzde zamanla lavabonuzda tıkanma ortaya çıkacaktır. Kurban bayramlarında genel olarak en çok lavaboların tıkandığı zamandır. Yaptığımız kavurmalardan kalan yağı çöp kovasına hepsini atmadan tavayı yada tencereyi temizliyoruz bu sebeple hayvansal yağ lavabomuzun tıkanmasına sebebiyet vermektedir. Bu gibi durumların önüne geçmek için arada sırada lavaboya sıcak su doldurarak pompa yardımıyla basınç uygulayın.

Karbonat Sirke Karışımı İle Lavabo Nasıl Açılır?

Lavabonun tıkandığı zamanlarda ilk olarak yapmamız gereken karbonat ve sirkeyi karıştırmalıyız. Lavabonun tıkalı yerine yarım su bardağı karbonat ve biraz da sirke dökün. Bu yaptığınız işlem ile tıkalı olan lavaboyu açabilirsiniz. İlk döktüğünüzde lavabonuz açılmaz ise bir kaç deneme yapabilirsiniz.

Karbonat ve Tuz İle Lavabo Nasıl Açılır?

Lavabonun tıkalı deliğinden yarım su bardağı karbonat ve ardından yarım çay bardağı yemeklik tuz dökün ve birkaç saat bekletin. Daha sonra üzerine bir litre kaynar su döküp pompalayın.

Lavabo Açma Teli İle Lavabo Nasıl Açılır?

Bütün marketlerde kolayca bulabileceğimiz lavabo açma teli ile tıkalı olan lavabonun deliğinden içeriye sokunuz. İçeride biraz zorlama ile tıkalı bulunan lavabonuzu çok kolay bir şekilde açabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir