Tırnak İşareti (“ ”) Nasıl Yapılır? Klavyeden Tırnak İşareti Yapmak

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda klavyeden tırnak işareti nasıl yapılır onu anlatacağız.

Tırnak işareti (“ ”) bu şekilde yapılan Türkçe’de sıkça kullanılan bir işarettir. Özellikle metin yazılarında önemli bir şeyi belirtmek istersek bu kelimeyi genelde tırnak işaretleri içerisinde gösteririz. Tırnak işaretini bilgisayarda ödev yaparken, ders çalışırken vb. yazılar yazarken çok sık kullanmaktayız. Peki klavyeden tırnak işaretini nasıl yaparız şimdi alternatif yöntemlerle bunu anlatalım.

Klavyeden Tırnak İşareti (“ ”) Nasıl Yapılır?

Birinci Yöntem:

İlk yöntem olarak klavyenin sol üst tuşlarından é tuşuna bastığınızda otomatikman ” bu şekilde tırnak işareti yapmış olursunuz.

Yani yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi ESC tuşunun hemen altındaki ê harfli tuşa basarsanız ” buradaki gibi tırnak işareti yapabilirsiniz. Yani herhangi bir shift-ctrl vb. tuşlara basmanıza gerek yoktur. Direkt olarak ESC’nin hemen bir altındaki tuşa basarsanız tırnak işareti yapmış olursunuz. Bu arada tırnak işareti bazı yerlerde yapılınca ” bu şekilde çıkıyor. Fakat word vb. gibi dosyalarda aynı tuşa basarsanız “ ” bu şekilde yapmış olursunuz. Yani ikisi de aynı anlama geliyor diyebiliriz.

İkinci Yöntem:

Diğer bir yönteme geçecek olursak “Karakter Eşlem” programı ile de tırnak işareti yapabiliyoruz. Karakter eşlemi başlattan açınız. Sonrasında “Unicode’a git” bölümüne “0022” kodunu yazın. Ardından direkt olarak tırnak işareti ekrana gelmiş olur. Buradan seçip kopyaladığınızda artık tırnak işaretini istediğiniz yere yazabilirsiniz.

Üçüncü Yöntem:

Son yöntem olarak ise kopyala yapıştır ile tırnak işareti yapabilirsiniz. ” bu işareti ctrl+c ile kopyalayıp ardından ctrl+v ile istediğiniz yere yapıştırarak kullanabilirsiniz. Daha rahat kopyalama yapmanız için büyük puntolarla tırnak işaretini aşağıda belirtmiş olalım.

Tırnak İşareti ==> ”

Alternatif Tırnak İşareti ==> “ ” “ ” “ ” “ ”

Bu yöntemler ile klavyeden tırnak işareti yapabilirsiniz. Umarız faydalı olur. İyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir