Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Giderilir?

Hemen hemen sekiz yaşından beridir yapmış olduğum eylem grubuna dâhildir tırnak yemek. Ama inanın sebebini ben dahi bilemiyorum. Ancak bunun en büyük global sebeplerinden en büyüğünün tamamıyla birer psikolojik ve ailevi sorunlar olduğu kanısındayım. Nitekim uzmanlar da bunu söylemektedir. Evet, bir çocuk tabi ki tırnak yiyor. Ancak sizler ebeveyn olarak tırnak yiyen çocuğunuza şiddetle karşılık vermek yerine, eline vurmak yerine ya da yememesi gerektiğini söylemek yerine kaç kez tırnak yeme alışkanlığı nasıl giderilir diye araştırdınız? Burada ailelere, akrabalara ve hatta büyüklere çok büyük iş düşmektedir.

Öncelikle bu konuda yapılması ya da düşünülmesi gereken konu, eğer çocuğunuz ya da çocuklarınız tırnak yiyorsa bunun sizden ve kavgalı olduğunuz eşinizden sorumlu tutmalısınız. Hiç kimse durup dururken tırnak yemez. Tırnak yemek birer korku işaretidir ve o çocuk mümkün mertebe sürekli korku ve zan altında yaşıyorsa tırnaklarını yemektedir. Eşinizle konuşarak çocuğunuzu psikoloğa götürerek bu soruna çözüm bulunması açısından gerekli işlemleri yapabilirsiniz.

Eğer tırnak yiyen kişi siz iseniz, yine aynı şekilde ailenizden kaynaklanan kavga veya kavgalar silsilesinden olduğunu unutmayın. Ya da kavgadan ve baskıdan çok çalışıyorsanız ya da öğrenci iseniz dahi yoğun stresten olduğunu mutlaka unutmayınız. Bunun içinde yine yapmanız gereken tek şey kaliteli bir psikoloğa giderek bu soruna çözüm bulması açısından kendisinden yardım talep etmenizdir.

zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir