Trafik Sigortası Yaptırmanın Faydaları

Trafik sigortası trafikte seyreden her aracın yaptırmasının zorunlu olduğu bir sigortadır. Zorunlu trafik sigortası olarak da bilinmektedir. Bir kaza anında sigortanın kapsamına bağlı olarak karşı tarafın maddi hasarını sizin yaptırmış olduğunuz sigorta şirketi karşılar. Sigortanızın kapsamı ne kadar geniş olursa maddi olarak ödenecek para da artar.

Trafik Sigortası Olmayan Araçlar

Trafik sigortası olmayan binlerce araç trafikte seyretmeye devam ediyorlar. Araç sahipleri tarafından trafik sigortası yaptırılmamasının en önemli sebeplerinden bir tanesi bunun lüzumsuz bir harcama olarak görülmesi. Ancak inşaların başına trafik kazasının ne zaman geleceği hiç belli olmaz. Trafik sigortası olmayan bir aracın kazaya karışması karşı tarafın tüm masrafının sizin cebinizden ödenmesi anlamına gelmektedir. Bu kaza ölümlü bir kaza ise ödenmesi gereken miktar altından kalkılamayacak kadar yüksek olabilir.

Trafik sigortası yaptırmış sürücüler eğer herhangi bir kazaya karışmamışlarsa bir sonraki yıl için ödeyecekleri trafik sigortası ücreti düşüş gösterecektir. Kaza yapılmayan her yıl bu düşüş devam edecektir. Bunun sebebi sigorta şirketinin sizi güvenli sürü sınıfına sokmasıdır. Kaza yaptığınız zaman ise bir sonraki yıl bu kazanız değerlendirilerek bir fiyat belirlenir.

Kasko ile Trafik Sigortası Aynı Değildir

Pek çok kişi kasko ile trafik sigortasını aynı şey zannederler. Aralarındaki en önemli fark trafik sigortasının istisnasız her araç için zorunlu olmasıdır. Kasko ise zorunlu olmamakla birlikte tamamen araç sahibinin kaza sonrasında yaşayacağı maddi hasarın kolaylıkla telafi etmesi için isterse yapabileceği bir güvencedir. Kasko yaptıran kişiler için kaza sonrasında karşılanacak masraf trafik sigortasına göre çok çok fazladır. Hatta bazı durumlarda aracınızda kasko varsa firma size yeni bir araç verme yoluna dahi gidebilir. Ancak kasko ödemesi trafik sigortası ödemesine göre çok daha fazladır. Özellikle araçları pahalı olan kişilerin kasko yaptırmaları kendilerine ciddi karlar sağlayabilir. Trafikte ne kadar iyi ve kurallara uyarak ilerleyen bir sürücü olursanız olun, tüm trafiğin sizin kontrolünüz altında olamayacağını unutmayın. Kırmızı ışıkta dururken bile hiç beklemediğiniz bir anda bir araç gelip sizin aracınıza çarpabilir. Bu yüzden trafik sigortası oldukça önemlidir.

Trafik Sigortası Kontrolleri

Yakın bir zamana kadar trafik sigortası olmayan araçlar çevirmelerde ve bir kazaya karıştıklarında anlaşılıyorlardı. Ancak günümüzde araçların trafik sigortası olup olmadığını denetleyen ekipler mevcut. Üstelik bu ekipler denetleme yaparken hiçbir şekilde aracı dahi durdurmadan bu işlemi gerçekleştiriyorlar. Direkt olarak online bir sistem üzerinden gerçekleştirilen bu işlem sonrasında aracınız siz farkında olmadan trafikten men ediliyor. Eğer bir çevirme esnasında trafik sigortanızın olmadığı anlaşılırsa bu sefer aracınıza da el konuluyor.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir