“traş” mı “tıraş” mı doğru yazılışı TDK’ya göre hangisidir?

Merhabalar bu yazıda sizlere traş mı yoksa tıraş mı kelimenin hangisi doğrudur onu kanıtıyla birlikte açıklayacağız.

Dilimizdeki çoğu kelime yazım kuralları gereğince hatalı kullanılmakta ve yazılmaktadır. Özellikle öğrenciyseniz ve lise, üniversite gibi sınavlara girecekseniz bazı çok karıştırılan kelimelerin doğru yazılışlarını iyi bilmeniz gerekmektedir. Çünkü bu kelimeler Türkçe sınavlarında yazım kuralları kategorisinde karşımıza çıkabiliyor. Bu hatalı yazılan kelimelerden birisi de traş-tıraş ikilisidir. Şimdi TDK’ya göre hangisi doğru yazılımdır kanıtıyla birlikte onu inceleyelim.

“traş” mı “tıraş” mı hangisi doğrudur?

  • Doğru kullanımı >>> ✓Tıraş
  • Hatalı kullanımı >>> ×Traş

Türk Dil Kurumu’na göre dilimize Farsça’dan (terāş) geçen ve “Saç veya sakalı kesme işi, yülüme.” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı TIRAŞ kelimesidir. Traş ise hatalı yazılıştır. Yani kelimenin doğrusu 5 harfli olmalıdır ve 2. harfi Iğdır’ın I‘sıdır. Aslında direkt olarak okunuşu ve ağızdan çıkışı traş gibi olduğundan herkes doğrusunun böyle olduğunu biliyor. Fakat yazım kurallarına göre doğrusu tıraş olacaktır. Bu yüzden sınavlarda veya bilgi yarışmalarında dikkat etmekte fayda var.

TDK’nın resmi web sitesine göre de yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi kelime tıraş olarak yazılıyor. Ayrıca tıraş kelimesinin birden fazla anlamı mevcuttur. Argo olarak da kullanılmaktadır. Sizler de sözlük sitesine girerek doğrusunu, kanıtını inceleyebilirsiniz. Traş olarak aratma yaptığımızda herhangi bir sonuç çıkmamaktadır. Bu da traş kelimesinin hatalı olduğunu bizlere ispatlamış olur.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir