TTNet İnternet Bağlantı Kopma ve Hız Sorunu Çözümü

Son zamanlarda ülkemizin genelinde hem elektrik hem de internet kesintileri giderek çoğalmaya başlamıştı.Bunun sebebi ülkemize bir çok yerden yapılan siber saldırılar olarak düşünülüyor.Elektrikler en azından yavaş yavaş gelmeye başlayacak.Peki bu interneti nasıl çözeceğiz.Bu yazımda sizlere onu anlatacağım.

Öncelikle arkadaşlar geçtiğimiz gün (herkes gibi) bu durumdan şikayetçi olmak için ttnet müşteri hizmetlerini aradım.İlk başta internetimi güncellediler sonrasında 2-3 saat internetim düzeldi.Dedim gerçekten tamamdır oldu sonunda daha kesilmeler olmayacak.Lakin o da ne! 3 saat sonra tekrardan kopmalar başladı.İnternet 5 dakika duruyor sonra gidiyor 10 dakika yok.Anlayacağınız internette sürekli gidip gelmeler oluyordu.

Sonradan tekrar aradım ttnet’i, bu sefer de modemde yada altyapıda sorun olabileceğiniz söylediler.İsterseniz gelip bakalım dediler.Bende tamam dedim ve geçtiğimiz gün eve geldiler.Alt yapıda sorun olduğunu daha doğrusu kablolarınız eski vs. bişeyler söylediler.Sonrasında bir iki bir şey yaptılar anlamadım ve internet düzeldi.Evet internet düzeldi çok ilginçtir!Ama düzelmez olaydı.

Bu sefer de hızı düşük geldi.0.1 mega bit internet hızı nedir abi.Gerçekten ölüm facebook,instagramı geçtim google açılmıyor o derece.Sonrasında tekrar müşteri hizmetlerini aradım.İşte bu konuşmadan sonra her şey düzeldi.

İnternetimin dns ayarları bozulmuş onu düzeltmemi istediler sonrasında hızım tekrardan eski haline dönüşecek dediler.Bende öyle yaptım ve şuanda internet düzeldi arkadaşlar.Dediğim gibi sorunun çözümü için ttnetin dns ayarlarını kullanmamız gerekiyor.Sonrasında internet düzeliyor.

Şimdi gelelim dns ayarlarını düzeltmeye.Öncelikle ağ ve paylaşım merkezimizi açıyoruz ve aşağıdaki resimdeki yere tıklıyoruz.Sizde farklı yazabilir o yüzden Bağlantılar kısmının sağındaki mavi altı çizgili yazıya basıyoruz.

Sonrasında Özellikler butonuna basıyoruz.

Sonrasında ise İnternet Protokolü sürün 4 butonuna tıklıyoruz ve aşağıdan Özellikler tuşuna basıyoruz.

Sonrasında ise dns ayarlarımızı değiştiriyoruz.Yapmamız gereken dns ayarları resimde gördüğünüz gibidir.

Tercih edilen DNS sunucusu yerine : 195.175.39.49

Diğer DNS sunucusu yerine ise : 195.175.39.50

Burada bu numaraları yazmıyorsa hata veriyorsa tercih edilen kısma “195.175.039.49” ve diğer dns sunucusuna ise “195.175.39.050” yazmalısınız.Bu şekilde kesin oluyor hata vermiyor.Ek olarak Tamam tuşuna basmadan önce “Çıkarken ayarları doğrula” butonuna tıklamayı unutmayınız.

İşlem bu kadar arkadaşlar dediğim gibi TTNet’in dns sayıları bunlardır.Eğer ttnet kullanıyorsanız dns ayarlarınızı bu şekilde değiştirirseniz internet bağlantısı sorunlarınız ve hız sorunlarınız çözülecektir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir