Türbülans Nedir?

Teknolojinin ve bilimin gelişmesiyle birlikte hayatımızda neredeyse arabalar kadar önemli bir yer kazanan uçaklar, yolculuklarda öncelikli tercih olmaktadır. Fakat çoğu insanın aklında bir soru işareti vardır. Yükseklik korkusu, uçak kazası gibi korkularını yenmeyi başaramadığı için hala bu deneyime sahip olmayanlarda var.

Peki sizce uçağın başına neler gelebilir?

Uçağın arızalanması veya kaza yapması aklınıza ilk gelen şeyler olmuş olabilir ama sadece bunlarla sınırlı kalmamaktadır. Doğal nedenleri düşünürsek biliyorum ki birçoğunuzun aklına türbülans geldi fakat anlamını bilmiyorsunuz.

Türbülans nedir?

Kelime anlamı olarak bize çalkantı anlamını vermektedir. Kısaca açıklayacak olursak türbülans, rüzgar, sıcaklık veya yükseklik değerlerinin değişmesi gibi birçok nedenden dolayı oluşacak hava akımının uçağı etkilemesidir.

Türbülans sırasında uçakta uyarılar yapılır fakat uçaktan çıkan yüksek ses ve sallantı ile yolcular korkmakta ve paniklemektedir. Özellikle de uçaktan korkanlar. Bu sallantı ve akım aslında tehlikeli değildir ve korkacak bir durum yoktur. Teknoloji sayesinde bugüne kadar türbülans dolayısıyla düşen uçak olmamıştır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir