Türk Kahvesinin Dünyaca Bilinen Faydaları Nelerdir?

Kahve severler düşük kolesterol yardımcı olabilen Türk kahvesini mutlaka denemelidir. Fincan başına yaklaşık 1 gram lif içeren kahve son derece yararlıdır. Bu nedenle Türk kahvesinin ünü dünyaya hızla yayılmamaya başlamıştır.

Türk kahvesinin faydaları konusunda en umut verici bulgular ise bazı diyabetik çalışmalardan elde edilmiştir. Harvard üniversitesinde öğrenim gören araştırmacı akademisyenler 193 bin insanın katıldığı 9 çalışmadan orta çıkan verileri birleştirildiğinde, düzenli kahve içenler ile çekimser olanların tip 2 diyabet konusunda önemli ölçüde daha düşük risklerde olduğunu bulmuştur. Kahve tüketmeyenlerin ise daha büyük risk altında olduğu saptanmıştır.

Kalp için kötü olduğu bilinen kahvenin ünü de zarar görmüştür. Lakin bu duruma rağmen, son epidemiyolojik çalışmalarda kalbe zararlı olduğu konusunda bir ilişki bulunamamıştır. Hatta bazı araştırmacılar kahve tüketimini önererek kahvenin koruyucu olduğunu öne sürmektedir. Yapılan bir çalışmada, günlük kafeinli içeceklerin (öncelikle kahve) dört veya daha fazla bardak içildiğinde sağlıklı insanlar üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Sigara içen kişiler aynı zamanda kahve tüketirse kalp hastalığına yüzde 53 daha az rastladıkları kanıtlanmıştır.

Türk Kahvesi Diyabet İçin Yararlı Olabilir

İnsüline karşı daha dirençli hücreler elde etmek isterseniz,  kalp hızını ve kan basıncını yükselten eylemlere karşı koymak isterseniz kahve içmek bu acil etkileri ters yönüne çevirecektir.  Harvard Halk Sağlığı Okulu’nda beslenme ve epidemiyoloji doktorları kahvenin uzun vadede yararlı bileşenler ile vücuda kalıcı etkilerini olduğunu söylemektedir.

Ancak kahvenin işe yaradığı bulgular net değildir. Çalışmalar sebep-sonuç ilişkilerini belirlemek için tasarlanmamıştır. Bu nedenle klorojenik asit gibi antioksidanlar, muhtemel oyunculardır. Kahve her gün içildiğinde antioksidanın üst kaynağına ulaşır. Aynı bir porsiyon yaban mersini yemek kadar etki sağlar. Antioksidanlar diyabet ve kalp hastalığı gibi iltihaba bağlı hastalıkların etkisini yok eder. Kahvenin etkisini açıklayabilir kılmak için inflamasyonuna bakılmıştır ve kahvenin magnezyum içeriği sayesinde insülin hücrelerini daha duyarlı hale gelmesine yardımcı olduğu görülmüştür. Kafein kendi yararlı etkilerine sahip gibi görünür, diyabet çalışmalarında düzenli kahve içenlerin kafeinsiz içecek tüketenlere göre daha düşük hastalık riskleri olduğunu bulunmuştur. Kafeinli kahve içme ayrıca Parkinson hastalığı, safra taşı, siroz ve karaciğer kanseri riskinde azalma ile bağlantılı olarak anılmaya başlanmıştır.

Vücuttaki zararlı etkileri yok etmek için günde iki ya da 3 fincan kahve tüketmekte bir zarar yoktur. Ancak doz artımı çarpıntı gibi sorunlara yol açabilir. Bazı doktorların hastalıkları önlemek için kahve içilmesini tavsiye etmediği de bir gerçektir. Çünkü kişinin kafein toleransını aşması sinirlilik, baş ağrısı ve uykusuzluğa neden olur. Bu işaretler ile karşılaşan kişilerin kahve tüketimini bırakması gerekir. Geç saatlerde kahve kalp hızı ve kalp hastalığı olan insanlar için sorunlara neden olabilir. Türk kahvesinin faydaları zararları için daha açıklayıcı bilgiler için sitemize bakabilirsiniz.  Kan basıncında geçici artışın sorun olabileceği unutulmamalıdır. Ayrıca anne sütüne geçen kafein konusunda da duyarlı olunmalıdır. Türk kahvesi hakkında detaylı bilgi için faydalarizararlari.com linkini ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir