Türkiye’deki Teknik Üniversiteler ve Sıralaması

Merhabalar bu yazıda Türkiye’deki teknik üniversiteler ve bunlar arasındaki başarı sıralamasını inceleyeceğiz.

Öncelikle Türkiye’deki tüm teknik üniversiteleri yazalım;

*İstanbul Teknik Üniversitesi

*Yıldız Teknik Üniversitesi

*Karadeniz Teknik Üniversitesi

*Orta Doğu Teknik Üniversitesi

*Gebze Teknik Üniversitesi(Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü)

*Bursa Teknik Üniversitesi

*Erzurum Teknik Üniversitesi

*İskenderun Teknik Üniversitesi

*İzmir Teknik Üniversitesi(İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü)

Şimdi bu teknik üniversiteler arasındaki başarı sıralamasına bakalım.Başarı sıralamasındaki kasıt üniversiteye girerken kaç puanla vs. hangi üniversite en yüksek puanla almış tarzındaki sıralamadır.Yoksa İskenderun üniversitesinde 10 tane 4 ortalama yapan öğrenci olabilirken Erzurum’da hiç yoksa 4 ortalamalı öğrenci bu durum İskenderun’un daha başarılı olduğu anlamına gelmez.

En iyi puanı olanlardan itibaren sıralama yapalım;

1=Orta Doğu Teknik Üniversitesi:Zamanında dünyadaki en iyi ilk 3 üniversite içine girmiştir.Hala da dereceleri mevcuttur.Bu üniversiteye girebilmek için üniversite sınavında en az ilk 5 bin içerisine girmeniz gerekmektedir.Üniversite Ankara’da bulunmaktadır.

2=İstanbul Teknik Üniversitesi:Türkiye’de en iyi 2. teknik üniversite diyebiliriz.Puanları oldukça yüksek bir okuldur.Üniversite İstanbul’da bulunmaktadır.

3=Yıldız Teknik Üniversitesi:Son zamanlarda puanları oldukça düşüş yaşasa da Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasında kendine yer bulmaktadır.Okul İstanbul’da bulunmaktadır.

4=Gebze Teknik Üniversitesi(Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü):İlk kurulduğunda Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü adı altında kurulan üniversite 2014 TBMM kararı ile adı Gebze Teknik Üniversitesi olarak değiştirilmiştir.Yavaş yavaş yükselen bu okul da başarı sıralamasında ileri gelen okullardandır.

5=İzmir Teknik Üniversitesi(İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü):Bu üniversite de 1992 yılında Gebze yüksek teknoloji enstitüsü ile birlikte kurulmuştur.Ama Gebze’nin puanları daha yüksek olduğu için bunu 5. sıraya yazdık.

6=Karadeniz Teknik Üniversitesi:Trabzon’da olan bu üniversite 1955* yılında Adnan Menderes tarafından açılmıştır.Türkiye’nin en eski 4. üniversitesidir.

7=Bursa Teknik Üniversitesi:TBMM’nin kararıyla 2010 yılında kurulmuştur.Üniversite çok yeni olduğundan başarı sıralaması biraz geridedir.Ama zamanla elbette puan sıralaması vs. artacaktır.

8=Erzurum Teknik Üniversitesi:Bursa teknik üniversitesi ile aynı yıl kurulmuştur.Bu üniversite de henüz yeni açılmıştır.

9=İskenderun Teknik Üniversitesi:Son olarak bu üniversitemiz ise 2015 yılının mart ayında Hatay’ın İskenderun ilçesinde kurulmuştur.En yeni üniversitemiz bu diyebiliriz.Henüz bir puan sıralaması vs. bulunmadığı için bu üniversitemizi son sıraya koyduk.Zamanla belki de en iyi üniversiteler arasına girecektir.

YORUMLAR

 1. I’m really enjoying the design and layout of your website.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant
  for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme?
  Superb work!

  1. Thanks for interest.Your web site is very elegant too.I hope you get to good position.Good luck!

 2. Orta Doğu Ve Yıldız Teknik Arasında kaldım yardımcı olurmusunuz

  1. Efendim eğer puanınız Orta Doğu Teknik üniversitesine yetiyorsa orayı tercih etmenizi öneririm.Ama eğer İstanbul’da oturuyorsanız ve avrupa yakasındaysanız YTÜ kampüsüne yakınsanız hiç düşünmeden YTÜ’yü tercih edin.Çünkü gerçekten yol farkı ve gurbet farkı çok etkiliyor.Bir yandan aile yanında okumak var bir yandan da gurbette okumak var.Eğer puanınız YTÜ’ye yetiyorsa ve eviniz kampüse yakınsa YTÜ tercih etmelisiniz.Hayırlı olsun teşekkürler.

 3. Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin kuruluş yılı çok hatalı yazılmıştır Türkiye’nin 4. Üniversitesi nasıl 1995’te kurulmuş olsun Adnan Menderes zamanında kurulmuşturr 1955 dir Faik Ahmet Barutçu Trabzon mebusu nun teklifi ile kurulmuştur

  1. Aynen efendim sanırım hatalı yazılmış 1955 olacak o biz 1995 yazmışız hemen düzeltiyoruz zaten konuda da yazdık Adnan Menderes zamanında kurulmuştur diye.Teşekkürler düzeltme için.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir