Tuşlu Telefonların Üzerinde Bulunan Rakamların Harfleri ve Yerleri

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere tuşlu telefonların üzerinde bulunan rakamlardaki harfler ve yerlerini paylaşacağız.

Bildiğiniz gibi eskiden çoğumuz tuşlu telefon kullanırdık. Bu telefonlardan SMS mesajları yollarken rakamların üzerindeki harflere basarak mesaj yazmaya çalışırdık. İşte bu harfler kısa mesajları yani SMS’leri yazmaya yarayan alfabe olarak geçmektedir. Şimdi sizlere nostaljik amaçlı bu harflerin yerini ve resmini paylaşalım. Yinede illaki işine yarayanlar olabilir. Aşağıdaki resimden bakarak tuşlu telefondaki harflerin yerlerini tespit edebilirsiniz.

Tuşlu Telefonlardaki (Tuş Takımı) Rakam ve Harflerin Yerleri

Tuşlu telefon tuş takımı rakam-harf yerleri
Tuşlu telefon tuş takımı rakam-harf yerleri

Gördüğünüz gibi arkadaşlar tuş takımı resmi bu şekildedir. Resim vikipedi sitesinden alınmıştır. Şimdi sırayla tüm rakamları ve kaç kez basıldığında hangi harf çıkıyor teker teker onları yazalım.

  • 1 rakamı ==> Boştur.
  • 2 rakamı ==> ABC ==> 1 kere basılırsa a yazılır, 2 kere basıldığında b yazılır, 3 kere basılırsa c yazılır.
  • 3 rakamı ==> DEF ==> 1 kere basılırsa d yazılır, 2 kere basıldığında e yazılır, 3 kere basılırsa f yazılır.
  • 4 rakamı ==> GHI ==> 1 kere basılırsa g yazılır, 2 kere basıldığında h yazılır, 3 kere basılırsa i yazılır.
  • 5 rakamı ==> JKL ==> 1 kere basılırsa j yazılır, 2 kere basıldığında k yazılır, 3 kere basılırsa l yazılır.
  • 6 rakamı ==> MNO ==> 1 kere basılırsa m yazılır, 2 kere basıldığında n yazılır, 3 kere basılırsa o yazılır.
  • 7 rakamı ==> PQRS ==> 1 kere basılırsa p yazılır, 2 kere basıldığında q yazılır, 3 kere basılırsa r ve 4 kere basılırsa s yazar.
  • 8 rakamı ==> TUV ==> 1 kere basılırsa t yazılır, 2 kere basıldığında u yazılır, 3 kere basılırsa v yazılır.
  • 9 rakamı ==> WXYZ ==> 1 kere basılırsa w yazılır, 2 kere basıldığında x yazılır, 3 kere basılırsa y ve 4 kere basılırsa z yazar.
  • 0 rakamı ==> Boştur.

Gördüğünüz gibi arkadaşlar bu rakamlara 1 kere veya art arda bir kaç kere basarsanız farklı harfler yazmış olursunuz. Ayrıca burada hızlı şekilde basmak gerekmektedir. Mesela tuş takımından n harfi yapmak için 6 rakamına hızlı şekilde 2 kere basmamız gerekiyor. Ayrıca telefondan yıldız yapmak için en sol alttaki butona ve kare yapmak için de en sağ alttaki tuşa basmanız gerekmektedir. Bunun dışında yapılan tüm harfler ve nasıl yapılabileceklerini yukarıda yazdık. Aynı şekilde tuş takımının resmini de sizlere paylaştık.

Bu resme veya yazıya bakarak tuşlu telefonlardan kısa mesajları yani SMS’leri hızlı şekilde yazabilirsiniz. Umarız faydalı olur. İyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir