Twitter Fake(Sahte) Takipçi Sayısını Öğrenmek

Herkese merhabalar arkadaşlar bu yazımızda sizlere Twitter fake yani sahte takipçi sayısını nasıl öğrenebiliriz onu anlatacağız.

Son zamanlarda bazı ünlülerin twitterda fake takipçi satın aldığı iddiaları magazin gündemine bomba gibi düşmüştü.Bunlar ne kadar doğru ne kadar gerçek bilinmez ama şu bir gerçek ki twitterda takipçilerin fake ya da gerçek olduğunu ölçen siteler bulunmaktadır.Bunların arasında en iyi olan “www.twitteraudit.com” sitesidir.

Bu siteye girerek twitter kullanıcı adınızı yazdığınızda takipçilerinizin yüzde kaçının gerçek ya da yüzde kaçının sahte olduğunu öğrenebilirsiniz.Şimdi bir örnek ile Cem Yılmaz‘ın takipçilerine bakalım.

Öncelikle buradan siteye giriyoruz.Ardından sorgulatmak istediğiniz kişinin twitter kullanıcı adını yazıyorsunuz.Kullanıcı adı derken isim ve soyisimden bahsetmiyoruz.Twitterde “@kullanici_adi” şeklinde olan kısımdan bahsediyoruz.

Biz örnek olması açısından Cem Yılmaz’ın takipçilerini kontrol edeceğiz.Twitter’a girdik ve Cem Yılmaz’ın id’sini “@CMYLMZ” olarak öğrendik.

Siteye girdikten sonra üst kısımda bulunan boşluğa id adresimizi yazıyoruz ve sorgulatmaya başlıyoruz.

İd ismimizi yazdıktan sonra “Audit” butonuna basıyoruz ve sorgulatmaya başlıyoruz.

Gördüğünüz gibi Cem Yılmaz’ın takipçilerini sorgulattığımızda yaklaşık 3.8 milyon takipçinin gerçek ve 5.3 milyon takipçinin ise fake yani sahte olduğunu görüyoruz.Bu duruma göre Cem Yılmaz %42 lik bir gerçek takipçi oranına sahip olmuş oluyor.Diğer istatistiklere de aynı yerden site üzerinden aşağı taraflara inerek görebiliyorsunuz.

Tabii ki bu fake takipçiler başkaları tarafından gönderilmiş olabilir.Yani sırf magazine haber olmak için Cem Yılmaz’ı kötülemek için hesabına sahte takipçi yollayanlar olabilir.O yüzden bu konuda Cem Yılmaz’ı suçlamamak icap eder.

Umarız faydalı olmuştur.Herkese iyi günler dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir