Twitter’da ÖS ve ÖÖ Ne Demek? Mesajın Altında Yazan ÖS ve ÖÖ Ne Anlama Gelir?

Herkese merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Twitter’da ÖS ve ÖÖ ne demek, ne anlamlara geliyor onu anlatacağız.

Twitter kullanıcılarının merak ettiği konulardan birisi de gönderilen tweetlerin altında yazan ÖS ve ÖÖ yazılarıdır. Eğer Türkçe Twitter kullanıyorsanız tüm tweetlerin sol alt tarafında ÖÖ ve ÖS yazıları görürsünüz. Bu yazılar tamamen tarih ile alakalıdır. Yani İngilizce’deki PM ve AM ‘nin karşılığı Türkçe’de ÖS ve ÖÖ ‘dür. Şimdi ÖÖ ve ÖS ne demek kısaca görsel üzerinden anlatalım.

Twitter’da ÖÖ Ne Demektir?

Twitter’da ÖÖ “Öğleden Önce” anlamına gelmektedir. ‘Öğleden Önce’ ifadesinin baş harfleri ÖÖ demektir. Yani İngilizce’deki karşılığı AM demektir. AM’nin İngilizce açılımı “Ante Meridiem” demektir. Şimdi örnek bir tweet üzerinde gösterelim.

Mesela Elon Musk’ın bir tweetini açtığımızda tweetin hemen altında ÖÖ 9:51 yazıyor. İşte buradaki ÖÖ Öğleden Önce anlamına geliyor. Yani buradaki tweet öğleden önce saat 9:51 ‘de atılmış. Yani tweet sabah saat 09:51 ‘de atılmış anlamına gelmektedir. Öğlen saat 12’den önceki zaman dilimi Twitter’da ÖÖ olarak ifade edilir.

Twitter’da ÖS Ne Demektir?

Twitter’da ÖS “Öğleden Sonra” anlamına gelmektedir. ‘Öğleden Sonra’ ifadesinin baş harfleri ÖS demektir. İngilizce’deki karşılığı ise PM’dir. Yani İngilizce’deki PM (Post Meridiem) ‘in Türkçe’si ÖÖ (Öğleden Sonra) demektir. Şimdi tweet üzerinde gösterelim.

Yukarıdaki tweette gördüğünüz gibi tweetin hemen sol alt tarafında ÖS yazıyor. Yani bu tweet öğleden sonra saat 9:19’da atılmıştır. Yani bu tweet akşam saat 21:19 ‘da atılmış anlamına gelmektedir. Dediğimiz gibi ÖS öğleden sonra demek oluyor. Yani öğlen 12’den sonraki saatler Twitter’da ÖS olarak belirtilir.

ÖÖ ve ÖS Ne Demek?

  • ÖÖ ==> Öğleden Önce (İngilizce’si AM)
  • ÖS ==> Öğleden Sonra (İngilizce’si PM)

Kısacası ÖÖ öğleden önce ve ÖS ise öğleden sonra demektir. Bu sadece Twitter’da değil diğer her yerde böyle yazabilir. Yani İngilizce PM ve AM’nin Türkçe karşılıkları sırasıyla ÖS ve ÖÖ şeklindedir. ÖÖ ve ÖS kısaltmaları diğer uygulamalarda da yazabilir ve dediğimiz şekilde zaman aralığı anlamına geliyor. ÖS öğleden sonra, ÖÖ öğleden önce anlamına geliyor.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir