Ucuz Şarj Cihazlarının Cep Telefonuna Olan Zararları

Pek çok kişi cep telefonlarının bozulmayacak kadar sağlam cihazlar olduklarını düşünürler. Bu düşünce özellikle ünlü markalar üzerinde daha da yoğunlaşmıştır. Ancak cep telefonları son derece hassas cihazlardır. En ufak bir yanlış harekette telefonu kullanılmaz hale getirmek mümkün olabilmekte. Bu yüzden cep telefonlarını özenli bir şekilde kullanmak gerekiyor.

Toplumda en çok düşülen hatalardan bir tanesi daha ucuz olmaları sebebiyle yan sanayi ya da halk arasında çakma olarak tabir edilen şarj cihazlarının kullanılması. Bu çakma şarj cihazları isimsiz olarak üretilmekte ve sonrasında ülkemize giriş yaptıklarında satıcı firma tarafından alelade bir isim konularak satılmaktadırlar. Bu cihazlar üretilirken herhangi bir teste de tabi tutulmazlar. Yani satın aldığınız şarj aletinin paketinden bozuk olarak çıkması dahi mümkündür. Ucuz şarj cihazı çalışsa dahi kullandığınız süre boyunca hep risk altında olacağınızı da unutmamak gerekiyor. Bu cihazlar telefonların aşırı ısınmasına sebep olmaktalar. Sadece telefonun değil cihazın kendisi de şarj edilme süresi boyunca aşırı şekilde ısınmaktadır. Geçmişte bu cihazların şarj yaparken patladıklarını konu alan haberleri hepimiz duyduk.

Ucuz Şarj Cihazları Batarya Düşmanı

Ucuz şarj cihazlarının cep telefonuna olan zararları bu kadar sınırlı değil. Bu cihazlar telefonunuzun ısınmasını sağlarken aslında içindeki bataryanın ısınmasına sebep oluyorlar. Isınan batarya zaman içinde yavaş yavaş şişmeye başlar. Eğer bataryanızı gözlemlemiyorsanız bu durumu fark etmeniz pek mümkün olmaz. Batarya bir süre şişmeye devam ettikten sonra ise büyük bir gürültü ile patlar. Bu patlama sırasında eğer yakınınızda ya da elinizde bulunuyorsa size de çok ciddi zararlar verebilir.

Bilgisayarınıza Zarar Verebilir

Ucuz şarj cihazları prize giren kısımları çıkarılarak USB üzerinden bilgisayara da bağlanabiliyor. İşte bu şekilde yaparsanız bilgisayarınızı da risk altına almış olursunuz. Şarj aletlerinin üzerindeki kablolarda büyük önem taşımakta. Apple’ın kendi sayfasında 100 TL’ye satılan bir Lightning kablosunun muadili internet üzerinden 25 TL’ye satılmakta. Birebir orijinal olduğu söylenen bu kablonun en büyük sıkıntısı şarj cihazı üzerindeki gereken akımı telefona iletememek. Bu da telefonunuzun şarjının çok uzun bir sürede dolmasına sebep oluyor. Bu durum aynın zamanda telefonunuzun bataryasının da zorlanmasına ve ömrünü çabuk tüketmesine yol açmakta.

Cep telefonları uzun yıllar boyunca kullanılacak cihazlar. Üstelik satın alırken çok yüksek paralar verilmekte. Bu kadar yüksek paralar verilen cihazları korumak da bir o kadar önem istiyor. Bu yüzden yan sanayi ürünlerini kullanmak yerine telefonunuza ait orijinal ürünleri kullanmak her zaman için hem telefonunuz için hem de sizin sağlığınız için yerinde bir karar olacaktır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir