Ulul Azm Peygamberler Kimlerdir, İsimleri Nedir? (5 Büyük Peygamber)

Cümleten selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Ulul Azm peygamberlerin isimleri nedir, kaç tane Ulul Azm peygamberi vardır kısaca hakkında bilgiler vereceğiz.

Ulul Azm peygamberler en büyük 5 peygamber olarak bilinmektedir. Elbette tüm peygamberler, peygamber olma bakımından eşit ve aralarında ayrım yapılmaz. Fakat bazı peygamberler (başta peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) olmak üzere) derece üstünlüğü bakımından daha büyük kabul edilmektedir. Toplam 5 Ulul Azm peygamber vardır. Şimdi sizlere Ulul Azm peygamberlerimizin isimlerini yazalım.

Ulul Azm Peygamberleri Kimlerdir? Ulul Azm Peygamberlerinin İsimleri Nedir?

Ulul Azm peygamberlerimizin isimleri (5 büyük peygamber) aşağıdaki gibidir:

  • Hz. Nuh (a.s.)
  • Hz. İbrahim (a.s.)
  • Hz. Musa (a.s.)
  • Hz. İsa (a.s.)
  • Hz. Muhammed (S.A.V.)

Ulul Azm Kur’an-ı Kerim’de Hangi Ayette Geçiyor?

Ulul Azm kelime olarak Kur’an-ı Kerim’de Ahkaf Suresi’nin 35. ayetinde geçmektedir. Bunun yanı sıra Ulul Azm peygamberlerinin tüm isimleri Ahzâb Sûresi 7. ayette ve Şûrâ Sûresi 13. ayette yazmaktadır.

Ahkaf Suresi 35. Ayet Arapça’sı:

Ahkaf Suresi 35. Ayet Diyanet Türkçe Meali :Azim ve kararlılık sahibi peygamberlerin sabrettikleri gibi sen de sabret. Onlar için de acele etme. Başlarına geleceği vaktiyle söylenen şeyleri gördüklerinde sanki gündüzün kısa bir süresini yaşamış gibi olacaklar. Tebliğ konusu işte budur; hiç günaha sapanlardan başkası helâk edilir mi?

Yukarıdaki ayeti kerimede gördüğünüz gibi kırmızı kutudaki yerde Ulul Azm yazmaktadır. İslam Alimleri bu ayeti kerimeye göre Ulul Azm peygamberlerinin Hz. Nuh (a.s.), Hz. İbrahim (a.s.), Hz. Musa (a.s.), Hz. İsa (a.s.) ve Hz. Muhammed (S.A.V.) olduklarını söylemişlerdir. Ek olarak Ulul Azm peygamberlerimizin isimlerinin tamamı Şûrâ Sûresi 13. ayeti kerimesinde ve Ahzâb Sûresi 7. ayeti kerimesinde geçmektedir. Yani bu iki ayette Ulul Azm (5 büyük peygamber) peygamberlerinin tamamının isimleri yazmaktadır. Diyanet’in resmi sitesinden ayeti kerimelerin Arapça yazılışına ve Türkçe meallerine ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir