Usain Bolt ve Michael Phelps olimpiyatlarda yok mu? Tokyo 2020’de neden yarışmıyorlar?

Tokyo 2020 olimpiyatları tüm hızıyla devam ederken olimpiyatların en popüler oyuncuların başında gelen koşucu Usain Bolt ve yüzücü Michael Phelps yarışlarda yok mu ve neden yok merak edildi. Sizler için kısa bir araştırma yaptık. İyi okumalar dileriz.

Öncelikle arkadaşlar atletizm alanında dünyanın dört gözle beklediği isimlerin başında Usain Bolt geliyor diyebiliriz. Çünkü 100 metre ve 200 metre rekorlarının sahibi Usain Bolt’tur. 2008, 2012 ve 2016 olimpiyatlarında vardı. Fakat bu yıl yani Tokyo 2020’de yer almadı. Aynı şekilde efsane yüzücü Michael Phelps de 2008, 2012 ve 2016 olimpiyatlarında yarışmıştı. Fakat o da bu sene yarışlarda yer almadı. Bunun ardından bu iki efsane oyuncu olimpiyatlarda neden yok merak edilmişti.

Usain Bolt Tokyo 2020’de Neden Yok?

100 metre ve 200 metre atletizm dalında dünya rekoru sahibi Usain Bolt bu sene Tokyo 2020’de olimpiyatlarda yer almamıştı. Usain Bolt 2017 yılında yaptığı bir açıklamasında emeklilik kararını açıklamıştı ve bir dönem futbola yönelmişti. 2019 yılında ise tamamen sporu bıraktığını açıklamıştı. Bundan dolayı Usain Bolt olimpiyatlarda yer almadı diyebiliriz. Aslında bazı kaynaklara göre Tokyo 2020’de geri döneceği ile ilgili haberler çıkmıştı. Fakat sonradan kararından vazgeçtiği açıklandı. Kısacası kendi isteğiyle emekli olmasından dolayı Tokyo 2020 olimpiyatlarında Usain Bolt yarışmadı. Ek olarak Usain Bolt’un dünya şampiyonası ve olimpiyatlarda toplam 24 altın madalyası bulunmaktadır. Usain Bolt, Atletizm kısa mesafeli koşucular arasında dünyanın en popüler ve en iyi isimleri arasındadır.

Michael Phelps Tokyo 2020’de Neden Yok?

Efsane yüzücü Michael Phelps Tokyo 2020 olimpiyatlarında yer almadı. Michael Phelps geçtiğimiz yıllarda yaptığı bir açıklamasında kariyerini bu şekilde tamamladığı için çok mutlu olduğunu, bundan sonra golf sporu ile ilgileneceğini ve ailesi ile ilgileneceğini ifade etmişti. Açıklamayı ise 2016 yılında yapmıştı. Yani 2016 Rio Olimpiyatlarından sonra sporu bıraktığı tahmin ediliyor. Bundan dolayı Michael Phelps Tokyo 2020’deki olimpiyatlarda yarışmadı. Ek olarak Michael Phelps’in dünya şampiyonası ve olimpiyatlarda toplam 37 altın madalyası bulunuyor. Olimpiyatlarda ise toplam 28 madalya kazanmıştır. Olimpiyatlarda en çok madalya kazanan sporcudur. Bu alanda rekor halen kendisine aittir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir