USSD Kodu Nedir? Açılımı Ne? Tüm USSD Kodları ve Anlamları

Merhabalar iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere USSD kodu açılımı nedir, ne anlama geliyor, USSD kodu çalışıyor ne demek, tüm USSD kodları ve anlamları nelerdir onları paylaşacağız.

Başlıklar

USSD Nedir? Açılımı Nedir? Ne Anlama Geliyor?

USSD ingilizce bir kısaltmadır ve açılımı “Unstructured Supplementary Service Data” demektir. Yani bu ifadenin baş harfleri USSD kısaltmasını oluşturuyor. USSD’nin Türkçe açılımı yani Türkçe karşılığı ise “Yapılandırılmamış Tamamlayıcı Hizmet Verileri” veya “Yapılandırılmamış Tamamlayıcı Servis Kodları” olarak geçmektedir.

USSD kodları cep telefonlarımızdan tuş takımı ile girdiğimiz birtakım kodlardır. Mesela birini ödemeli aramak için kullandığımız kod *135*# tuşlarıdır ki bu USSD kodu olarak geçmektedir. Aynı şekilde buna benzer cep telefonu arama bölümünden yazılabilen kodlara USSD kodları denir.

Telefonda USSD kodu çalıştırınca yukarıda gördüğünüz gibi “USSD kodu çalışıyor…” bildirimi gelir. Tabi bazı telefonlarda farklı şekilde gösterilebiliyor fakat genelde bu şekilde. USSD kodu çalışıyor bildirimi yaklaşık 1-2 saniye ekranda kalır ve sonrasında kod çalışıp sonuçları telefonda gösterir.

Akıllı cep telefonlarında çalışan birçok USSD kodu vardır ve çoğu bilinmeyen kodlardır. Şimdi sizlere en popüler USSD kodlarını ve ne işe yaradıklarını anlatalım.

USSD Kodu Nereye Yazılır? Nasıl Çalışır?

USSD kodunu telefonlarınızın arama bölümüne yazabilirsiniz. Yani normal arama yerine nasıl 0532 XXX XX XX şeklinde numara yazıp arama tuşuna basıyorsak aynı şekilde USSD kodlarını da buraya yazıp yeşil renkli arama tuşuna basabilirsiniz. Kod böyle çalışıyor diyebiliriz.

Tüm USSD Kodları ve Anlamları

Ussd kodları telefonların arama ekranına yazılır. Şimdi tüm USSD kodlarına ve kısaca açıklamalarına bakalım.

 • *135*numara# : Büyük ihtimalle çoğunuzun bildiği bir kod. *135*Numara# ile bir kişiyi ödemeli arayabilirsiniz. Numara yazan yere ödemeli atacağınız kişinin telefon numarasını yazmanız gerekiyor. Ardından ödemeli çağrı yollamış olursunuz. Bu arada günlük ödemeli atma sınırı bulunuyor.
 • *#06# : Bu kod ile cihazınızın IMEI numarasını öğrenebilirsiniz. Aynı şekilde bu kodu arama bölümüne yazıp arama tuşuna basmanız gerekiyor. Ardından telefonunuzda IMEI kodunuz gözükecektir.
 • *#0*# : Bu kod sadece Android cep telefonlarında çalışmaktadır. Bu kod telefonun bazı özelliklerine bakacağınız yerin açılmasını sağlar. Mesela renk ayarı, kod, titreşim vb. özelliklere bu kod ile bakabilirsiniz. Ama her telefonda çalışmayabilir yine de denemekte fayda var.
 • *646# : Eğer faturalı hat kullanıyorsanız bu kod paketinizde ne kadar dakika ve SMS kalmış onu gösteriyor.
 • *123# : Bu kodu çoğunluğunuz biliyordur. Bu kodu arayarak telefonunuzda kaç kontör/TL kalmış onu öğrenebilirsiniz. Ama tüm telefonlarda çalışmayabilir. Yine de denemek gerekiyor.
 • *#0228# : Telefonunuzun batarya bilgilerini gösterir.
 • *#*#34971539#*#* : Kamera bilgilerine bakabileceğiniz bir kod.
 • *#67# : Bu kod ile bir aramaya cevap vermediğiniz zaman veya kapattığınızda hangi numaraların yönlendirilme olduğunu göstermektedir.
 • *225# : Bu kod ile faturanız hakkında bilgi alabiliyorsunuz. Ama hangi model telefonlarda çalışıyor tam bir bilgi mevcut değil.
 • *43# : Bu USSD kodu ile arama bekletme özelliğini aktif hale getirebilirsiniz. Bu özelliği devre dışı bırakmak yani kapatmak için de #43# numarasını aramanız gerekiyor.
 • *3282# : Bu kod da sadece Android akıllı cihazlarda çalışıyor. Bu kodun da fatura hakkında bilgilendirme, faturalandırma döngüsü hakkında bilgiler verdiği düşünülüyor.
 • *#*#44336#*#* : Telefonun yazılım bilgisini öğrenmek için kullanılabilecek bir kod.

NOT = Kodları kullanmadan önce tekrar bir araştırma yapmanızı öneririz. Çünkü bazı kodlar bazı telefonlarda farklı sonuçlara sebep olabiliyor. Bu bakımdan telefonda sistemsel arızaların oluşmaması için lütfen iyice araştırma yapıp öyle kodları çalıştırın.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir