Uygulama Yazılımları Nedir? En Çok Kullanılan Uygulama Yazılımları Nelerdir?

Temel yazılımlardan biri ile birlikte bilgisayarlarda özellikle o bilgisayarın kullanım amacına göre birden fazla uygulama yazılımı bulunabilir. Bir bilgisayarda işletim sistemi dışında belli amaçlar için hazırlanmış özel programlara uygulama yazılımları denir.

Bilgisayarı kullanma amacımız yazı yazmak, resim yapmak,oyunlar oynamak olabilir. Bilgisayarlar ve üzerlerinde kullanılan uygulama yazılımları çeşitli işler için kullanıldığından yüzlerce hatta binlerce program vardır. Ancak en çok kullanılan uygulama yazılımlarını dikkate alarak şöyle bir sınıflandırma yapabiliriz.

1.Kelime (Sözcük) İşlem Programları

2.Elektronik Tablolama Programları

3.Veri Tabanı Programları

4.Tümleşik Programlar

5.İnternet Programları

1.Kelime (Sözcük) İşlem Programları: Bilgisayarda yazı yazmaya ve düzenlemeye yarayan programlara kelime işlem programları denir. Windows işletim sistemi içinde bulunan Word Pad veya Ofis programı içinde yer alan Microsoft Word programları birer kelime işlem programlarıdır.

2.Elektronik Tablolama Programları: Matematiksel ve grafiksel işlemler yapabilmek üzere hazırlanmış programlardır. Çok karışık matematiksel işlemleri çok kısa sürede yapabilen ileri düzeyde bir programdır. Alt alta yer alan yüzlerce hatta binlerce sayıyı birkaç saniyede toplayabilir, yüzdesini alabilir. Örneğin: Microsoft Excel bir elektronik tablolama programıdır.

Microsoft-Excel35

 

3.Veri Tabanı Programları: Belirli bir konu veya amaçla ilişkili olan bilgileri elektronik olarak bilgisayar ortamında saklamak ve gerektiğinde kullanmak için hazırlanan program türlerine veri tabanı programları denir. ÖRNEĞİN:Bir işyerinde müşteri adres ve özelliklerine ait bilgileri saklamak için özel bir defter oluşturulabilir. Bu bilgiler bilgisayar ortamında saklanılmak ve ihtiyaç halinde kolayca ulaşılmak istenirse veri tabanı programları kullanılabilir. Bilgisayarlarımızda bulunan Microsoft Access programı bir veri tabanı programıdır.

maxresdefault

4.Tümleşik Programlar: Birden fazla uygulama programını bir arada sunan paket programlardır. Örneğin yukarıda anlattığımız ve daha fazlası programın her birine bir iş yerinde ihtiyaç vardır. İhtiyaç duyulan bu programların tümü bir paket program halinde sunulursa kullanıcılar için daha kullanışlı ve tercih edilebilir olacaktır. Örn:Bir kelime işlem, bir veri tabanı bir elektronik tablolama,ve daha fazlasını içinde bulunduran ve ofis programı adı verilen bir program vardır.

5.İnternet Programları: İnternet teknolojisi ile birlikte kullanılan programlardır. Bunlar tarama programı elektronik posta programı dosya yükleme programları vb olabilir. Örn: İnternet Explorer,Outlook Express vb gibi. En çok kullanılan uygulama yazılımları bunlar olmakla birlikte teknoloji ile birlikte gelişen yeni programlar sunu programları, oyunlar vb. birer uygulama programlarıdır.

YORUMLAR

  1. pek güzel olmamış beğenmedim 🙁

    1. Eyvallah hocam beğenmeyebilirsiniz.Yazıya sonunda bulunan puanlamada tek yıldız verebilirsiniz puan olarak.

  2. […] KAYNAK=https://www.mmsrn.com/uygulama-yazilimlari-nedir-en-cok-kullanilan-uygulama-yazilimlari-nelerdir/ […]

  3. Çok iyi ödevime yaradı??✒️

  4. çok işime yaradı her şey için tşkler<3

  5. bunlar bot aynı zamanda yazılmış dikkat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir