Verimli Ders Çalışma Teknikleri

 

Öğrenciler tüm okul döneminin başarısını ölçmeyi amaçlayan sınav sistemi nedeniyle artık sadece son sınıfta değil, her sınıfta dikkatli olmak ve derslerinde başarıyı yakalamak zorundalar.Yani herkes bir konuda anlaşmış durumda; kaçamak yok,ders çalışmalı,çalışılacak! Ama nasıl?

Hiç de zor değil…

Ders çalışmanın kolayı olur mu demeyin, olur.Yöntemini bilirseniz, her şeyin olduğu gibi bunun da çözümünü bulursunuz.

Başlıklar

Öncelikle Sorunları Tespit Edelim

Ders çalışırken en önemli mesele derse yoğunlaşmaktır.Derse yoğunlaşabilen ve bir program dahilinde çalışan öğrenciler için ders çalışmak basit bir olaydır.

Derse yoğunlaşamamanın nedeni ise, bunu yapmamız gerektiği konusunda yeterince inancımız ve niyetimiz olmaması.Bunun birçok nedeni olabilir; söz konusu dersi sevmemek, genel olarak dersleri sevmemek, başarılı olacağımıza inanmamak, kendimize güvenmemek, hayatta hedeflerimizin olmaması…

Sebep ne olursa olsun, öğrenci eğer ders çalışmayı gereklilik değil, zorunluluk olarak görürse sıkılması kaçınılmazdır.Peki, neden gerekli ve neden zorunlu değil? Gerekli, çünkü bugün olmasa da,yarın mutlaka olacak bir yaşam hedefine ulaşmak, hayal ettiğimiz bir şeyin gerçekleşmesini sağlamak için çaba göstermek, üstelik bu çabayı sadece okula değil yaşamın her alanına yaymak genel bir gereklilik olduğu için.Zorunlu değil, çünkü eğer hedeflerimiz ve hayallerimiz için yapmamız gerekenler konusunda bir bilincimiz yoksa anlık zorunluluklarla hareket ederiz ve aslında olduğumuz yerde kalırız.

O halde ilk kural, çalışmanın gerekli olduğuna kendimizi ikna etmek, buna gönülden inanmak.Bu adımı attıysanız, o halde bakalım, zoru nasıl kolaylaştırırız?

1. Adım = ORTAM

Öncelikle çalışma ortamınızı düzenleyin.Odanızı dikkatinizi dağıtacak nesnelerden arındırın. TV, bilgisayar, cep telefonu, teyp gibi eşyaları kaldırın.Çalıştığınız yerin havasının temiz, ısısının normal ve aydınlatmasının iyi olmasına özen gösterin.Masanızı düzenli tutun.Ders araç gereçlerinizi önceden hazırlayın. Çalışmaya başlamadan önce yiyecek, su, tuvalet, giyim ihtiyaçlarınızı giderin ki bir kez oturunca kalkmaya bahaneniz olmasın.Çalışma yerinin masa olması gerekir.”Ben yatarak daha iyi çalışıyorum.” diyerek kendinizi kandırmayın.Hep aynı yerde çalışmaya gayret edin.Bu durum sizlerin ortama alışkanlık disiplininizi artırır.

Ortam için bir öneri daha: Çalışma masanızın karşısına, görebileceğiniz bir yere kocaman bir kağıda hedefinizi(istediğiniz lisenin veya üniversitenin adını) yazıp asın.Onu her gün görmek sizi oldukça motive edecektir.

2. Adım = ZAMAN

Ortamı ayarladınız, sıra geldi diğer önemli konuya; zaman.Yaptığınız çalışma programı, en büyük yardımcınız olacaktır.Bu programı, bireysel özelliklerinize, ev ve aile durumunuza, okul ve dershane saatlerine göre yapın ve en verimli olabileceğiniz saatleri belirleyin.

Saat programı konusunda uzmanlar şu şekilde öneriyor;

***Gündüz yapacağınız çalışmalar 08-12 ve 16-18 arası yapılırsa daha iyi olur.Sabahları ve gece yatmadan önce ise kısa tekrarlar yapın.Bu tekrarlar hatırda tutma olasılığını artırır.

***Her bir saatlik çalışmadan sonra 10 dakikalık aralar verin.

***Birbirine yakın dersleri, örneğin Türkçe ile Sosyal Bilgiler’i veya Matematik ile Fen Bilgisi’ni art arda çalışmayın.Biri sözel ise ardından gelen ders sayısal olsun.Günde 3 farklı dersten fazlasına da çalışmayın.

3. Adım = TEKNİK

Öncelikle bu işin mucizevi bir formülü olmadığını söyleyelim.Ama olmazsa olmaz kuralı; düzenli çalışma alışkanlığı.Sadece sınavlardan önce çalışırsanız, kendinizi kandırmış olursunuz.Öğrenme süreci, üst üste konulan tuğlalardan bina yapmaya benzer.En alttaki tuğla sağlam değilse, üsttekinin dengede durması ve sağlam bir bina kurulması mümkün değildir.Bu yüzden düzenli çalışma, ilk kuralınız olmalı.

***Ezberlemeyin, ezberlenen bilgiler kısa sürede unutulur.

***Matematik ve Fen Bilgisi derslerinde temel prensipleri öğrenip bol bol problem çözün.

***Sözel bölüm için gereken okuyarak öğrenmede, “Tara,Sor,Oku,Anlat,Tekrarla” yöntemini uygulayın.

Tara=Konu hakkında bir ön fikir edinmek için, ana ve alt başlıklara, varsa şekillere ve koyu renkli yazılmış cümlelere göz atın.

Sor=Ana ve alt başlıkların konuları hakkında sorular sorun.

Oku=Konunun başına dönüp ilk üniteyi okuyun.Daha önceki bölümde sorulan soruların cevabını bulmaya çalışın.Ana fikirler, genellikle paragrafın ilk cümlesinde ve varsa bölüm özetlerinde bulunur.”Çoğunlukla, sonuç olarak, kısaca, her zaman” gibi sözcüklerden sonra daima önemli fikirler bulunur.

Anlat=Ünitenin okunması bitince parçayı kendi kendinize anlatın.Önemli kavramları, terimleri ve fikirleri tekrarlayın.

Tekrar=Bütün bölüm bitince, kavram, ana fikir ve cevapları tekrarlayın.Hatırlamadığınız kısımları yeniden okuyun.

***Ders çalışırken not tutun.Tanımları, benzerlikleri, farklılıkları, örnekleri, öğretmenin “önemli” dediği yerleri not edin.

***Deneme sınavlarını ciddiye alın. Eksiklerinizi saptamakta en iyi yöntem budur.

Test Çözme Tekniği

==>Çalıştığınız konunun pekişmesi için zemin kaybetmeden test çözün.Pekiştirmeye yardım eder.

==>Kendinize göre bir test çözme tekniği geliştirin.En çok bildiğiniz bölümden başlama, her soruya veya her bölüme belli bir süre ayırma vb.

==>Hızlı okuyun, anlayarak okuyun ve soruyu en kısa zamanda çözmeye çalışın.

==>Çözdüğünüz soru sayısını çoğaltmak için değil, dersi anlamak için çözün.

==>Çözdüğünüz her testi kontrol edin.Yapamadığınız soruların doğru cevabına baktıktan sonra, o soruya tekrar dönüp, bütün şıkları gözden geçirin.Yanlışı nerede yaptığınızı anlamaya çalışın.

==>Bu metot size zaman kaybı gibi gelebilir.Ama yanlışları kontrol etmek, size, kontrol etmeden çözdüğünüz 100 soruluk bir testten daha büyük fayda sağlar.

==>Test çözerken şıkların tamamını okumadan asla cevap vermeyin.

==>Pratiklik kazanmak için bol bol soru çözün.

Konuları Tekrar Yapmak Pekiştirir

Uzmanlar, tekrarın öğrenmedeki önemini vurgularken, bazı teknikler de öneriyorlar.

==>45 dakika ders, 5 dakika tekrar, 10 dakika dinlenme.

==>Her gün akşam yatmadan önce 10 dakika tekrar.

==>1 hafta sonra 20 dakika tekrar.

==>1 ay sonra 30 dakika tekrar.

Günlük tekrar, gün boyunca gördüğünüz konuların tekrarı şeklinde olur.

Yatmadan önce tekrar önemlidir.Çünkü uyku, unutmayı azaltır.Bu nedenle uyumadan 15 dakika önce yapılan tekrar çok faydalıdır.Bu tekrar, ayrıntıya girmeden, konu başlıklarını, formülleri, önemli noktaları, koyu harflerle yazılı bölümleri gözden geçirerek yapılır.

Hafta sonunda, bütün bir hafta boyunca görmüş olduğunuz konuları sıraya koyarak tekrarlayın.Eğer unuttuğunuz ya da anlamadığınız konular varsa hemen o konuya çalışın,böylece sonraki hafta başka bir konuya geçildiğinde zorluk çekmezsiniz.Aylık tekrar da, ay sonlarında yapılan genel tekrardır.Böylece geçmiş konuları unutmamış olursunuz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir