Verimli Öğrenme Ortamı Nasıl Hazırlanır?

Başarılı olmanın temel koşulu hiç kuşkusuz çok çalışmaktan geçer. Çalışmak için bireyin verimli bir çalışma ortamına ihtiyacı vardır. Verimli çalışma ve öğrenme ortamını hazırlamak da anne ve babaların en temel görevlerinden birisidir. Eğitimci bir baba olarak verimli ders çalışma konusunda şu tavsiyelerde bulunmak isterim:

1- Verimli çalışma ortamı sesten uzak olmalıdır. Ses dikkat dağıtan temel unsurların başında gelir. Yol kenarında araba gürültüsünde ve televizyonlu odaya çok yakın odalarda ders çalışmak çocukların dikkatini dağıtacaktır. Bu anlamda çalışma odalarının sesten uzak sakin ortamlar olması gerekir. Bazı özel okulların binaları şehir dışına sakin bölgelere yapmasının temel sebebi budur. Trafikten gürültüden uzak dikkat dağılmadan çocuklara eğitim vermek amaçlanmaktadır.

2- Verimli çalışma ortamında ışık çok iyi ayarlanmalıdır. Işık sol üst köşeden gelmelidir. Çok aydınlık ortamda kişinin göz bebekleri küçülürken, aşırı karanlık ortamda da göz bebekleri büyümektedir. Bu yüzden odanın orta ışıkta olması gerekir. Kırmızı ve sarı ışıklar gözü bozabilir. Bu anlamda beyaz ışıklar tercih edilmelidir.

3- Verimli çalışma odasında sıcaklık oldukça önemlidir. Çok sıcak bir odada birey mayışırken çok soğuk bir ortamda da bireyin öğrendiği konuya odaklanması zor olacaktır. Bu yüzden oda ısısı ile vücut ısısı dengede olmalıdır. Üşüyen ve terleyen bireyin öğrenmeye odaklanması zordur.

4- Çalışma ortamında dikkat dağıtacak tüm unsurlar ortadan kaldırılmalıdır. Özellikle televizyon bilgisayar ve tabletlerin çalışma odalarından çıkarılması gerekir.

5- Bireye ait bir odasının olması çalışmaya bireyi güdüleyecektir. Sahiplenme duygusu ile birlikte görev ve sorumluluk bilinci gelişecektir. Bu anlamda çocuklarınıza mutlaka çalışma odası yapın. Çalışma odalarının dekor ve yerleştirmesini kendi zevkinize göre değil çocuğun istek ve ihtiyaçlarına göre tasarlayın.

6- Çalışma odalarında zengin öğrenme materyalleri bulundurun. Çocuklarınız bilgiye kolay ulaşabilmelidir. Romanlar ansiklopediler ve test kitapları mutlaka olmalıdır. Dikkat dağıtacak resimler duvara asılmamalıdır. Dikkat dağıtacak tüm unsurlar odadan çıkarılmalıdır. Kişi kendine bir çalışma takvimi yapıp duvara asmalıdır. Çalışmalarına bir disiplin kazandıran bireylerin başarıya ulaşması kolay olacaktır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir