Videolara Alt Yazı Ekleme Nasıl Yapılır? (Windows Movie Maker İle)

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere videolara alt yazı nasıl eklenir onu anlatacağız.

Özellikle youtube vb. yerlere video atmak isteyenler videolarına altyazı ekleyebilirler. Normalde videolara alt yazı eklemenin bir sürü yöntemi ve programı var. Fakat bu yazımızda bilgisayarlarda otomatikman yüklü olan “Windows Movie Maker” programı sayesinde altyazı nasıl ekleyebiliriz onu anlatacağız. Eğer movie maker bilgisayarınızda yüklü değilse internetten yazın ve ücretsiz yükleyin. Tamamen windowsun legal programıdır ve kullanımı ücretsizdir. Şimdi maddeler halinde video, film veya resimlere alt yazı nasıl eklenir onu anlatacağız.

Videolara Alt Yazı Ekleme Nasıl Yapılır?

1-) Öncelikle Windows Movie Maker veya Movie Maker programını açıyoruz. Ardından videoyu programa yüklüyoruz. Sonrasında alttaki resimde gördüğünüz gibi altyazıyı videonun neresine eklemek istiyorsanız siyah çubuğu o kısmın üzerine getiriyoruz.

2-) Sonrasında üst menüden “Home” kısmına giriyoruz. Oradan da “Caption” butonuna basıyoruz. Caption, Türkçe anlamı altyazı demektir. Bu butona bastığımızda direkt olarak alt yazı ekrana gelecektir ve istediğimizi yazabileceğiz.

3-) Gördüğünüz gibi Caption’a bastığımızda aşağıda “Enter text here” yazısı çıkacaktır. İşte buraya alt yazı olarak ne eklemek isterseniz yazabilirsiniz.

4-) Ayrıca altyazı ekledikten sonra yukarıdan altyazı için ayarlar yapabilirsiniz. Mesela yazı boyutu, yazı tipi, yazı rengini ayarlayabilirsiniz. Veya alt yazının ekranda kaç saniye kalacağını veya videonun hangi saniyeler arasında duracağını üstteki “Start time:” ve “Text duration:” kısmından ayarlayabilirsiniz. Mesela gördüğünüz gibi biz alt yazı olarak “Merhaba bu bir denemedir…” yazısını ekledik ve mavi renge boyadık.

5-) Altyazı eklemesi yaptıktan sonra sağ taraftan aşağıda gördüğünüz gibi alt yazı bölümünü sürükleyerek videonun istediğiniz bölümünde ekrana çıkartabilirsiniz. Veya sağ tıklayarak diğer ayarlara da bakabilirsiniz.

6-) Böylelikle ücretsiz olarak movie maker programı ile alt yazı ekleme işlemini yapabilirsiniz. Ardından sağ üstten “Save movie” butonuna basarak videoyu bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

7-) Ek olarak sadece video değil resim ve filmlere de aynı şekilde bu program üzerinden altyazı ekleyebilirsiniz.

Böylelikle videolara ücretsiz şekilde manuel olarak el ile teker teker alt yazı eklemesi yapabilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir