Virgül ve Noktadan Sonra 1 Boşluk Bırakılır Mı?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere virgül ve noktadan sonra bir boşluk bırakılıyor mu TDK’nın resmi sitesine göre anlatacağız.

Günümüzde artık elektronik olarak mesajlaşmalar artmıştır. Önceleri mektup, kartpostal vb. yöntemlerle kişilerle haberleşilirdi. Fakat artık bunlar geride kaldı diyebiliriz. Artık klavye ile yazılarımızı yazıp e-posta yöntemiyle kişilere mesaj gönderebiliyoruz. Elektronik olarak mesajlaşmada da aynı el ile yazmak gibi kurallar vardır. Bunlardan birisi de virgül ve noktadan sonra kullanılan 1 adet boşluktur. Bu boşluk klavyede space tuşu ile yapılmaktadır. Peki bu boşluk yapılmalı mı ve neden yapılıyor şimdi onu detaylıca anlatalım.

Virgül ve Noktadan Sonra Boşluk Bırakılır mı ve Neden?

Arkadaşlar virgül, nokta ve ünlem gibi noktalama işaretlerinden sonra diğer kelimeyi yazarken araya bir boşluk bırakılmaktadır. Türk Dil Kurumu‘na göre de virgül ve noktadan sonra 1 adet boşluk bırakmak gerekmektedir.

Yukarıdaki resim TDK‘nın sitesinden alınmıştır. Orada da gördüğünüz gibi virgülden sonra 1 karakter boşluk kullanılmıştır.

Bunun birçok nedeni vardır. Fakat bizim düşüncemize göre tamamen karışıklık olmaması adınadır. Çünkü “merhaba,ben” burada gördüğünüz gibi merhaba ve ben kelimeleri arasında virgül olsa bile karışık gözüküyor ve bilgisayar bunu algılayamıyor. Yani bilgisayar virgülü ve kelimeyi tanıması için virgülden sonra 1 karakter boşluk bırakılması gerekmektedir. Yani doğrusu “merhaba, ben” şeklinde olması lazımdır.

Aslında bu boşluk kuralı normal el ile mektup veya yazı yazarken de yapılmalıdır. Fakat elektronik ortamda kesin yapılmalıdır diyebiliriz. Çünkü dediğimiz gibi hem karışıklık olmaması adına hem de bilgisayarın kelimeleri doğru algılaması adına virgül veya noktadan sonra 1 tane boşluk bırakmak lazım gelir. Şimdi bu konu hakkında bir iki cümle örneği paylaşalım.

Virgül ve Noktadan Sonra 1 Boşluk Bırakma Örnek Cümleleri

  • Annem pazardan elma, armut, erik ve şeftali aldı.
  • Gülmek için komedi filmlerine gerek yok. Çünkü insanlar komik.

Gördüğünüz gibi virgül ve noktadan sonra 1 tane boşluk bırakılır ardından cümleye veya kelimeye devam edilir. Umarız yararlı olur. İyi çalışmalar iyi dersler dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir