WhatsApp’da Fotoğrafları Otomatik Kaydetmeyi Kapatma Nasıl Yapılır?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere Whatsapp’da hem Android hem de iOS için fotoları ve medyayı otomatik olarak kaydetmeyi nasıl kapatırız onu anlatacağız.

Whatsapp eğer telefonunuzda çok yer kaplıyorsa bunun sebebi fotoğrafları ve medyayı otomatik kaydetme özelliğinin açık olmasıdır. Bu özellik whatsapp’da birisinden aldığınız fotoğrafı veya dosyayı telefonunuzun galeri bölümüne otomatikman kaydediyor. Haliyle telefonunuzun hafızası dolmuş oluyor. Bu durum ilk başlarda sorun teşkil etmeyebilir fakat hafıza dolmaya başlayınca çok can sıkıcı oluyor çünkü teker teker uğraşmak yorucu olabiliyor. Ama merak etmeyin bu sorunun bir çözümü mevcut. Hem Android telefonlarda hem iPhone telefonların Whatsapp’ında fotoğrafları, medyaları ve dosyaları otomatik kaydetmeyi kapatma özelliği vardır. Şimdi maddeler halinde resimler eşliğinde anlatalım.

Whatsapp Fotoğrafları ve Medyayı Otomatik Kaydetmeyi Kapatma

Android Cep Telefonlarında:

1-) Arkadaşlar öncelikle whatsapp uygulamasını açıyoruz. Ardından sağ üstteki 3 nokta işaretine basıp ayarlara giriyoruz. Yani “Ayarlar” ‘ı açıyoruz. Ardından “Sohbetler” bölümüne giriyoruz.

2-) Sonrasında aşağıda gördüğünüz gibi “Medya görünürlüğü” bölümünü kapatıyoruz. Bu şekilde medyalar otomatikman galeriye yüklememiş olur.

3-) Fakat her ihtimale karşı ekstradan yapmamız gereken bir ayar daha var. Yine ayarlar bölümünden bu sefer “Veri depolama kullanımı” kısmını açıyoruz.

4-) Sonrasında aşağıda gördüğünüz gibi “Medyayı otomatik indir” başlığı altında 3 seçenek çıkacaktır. Bunlar Mobil veri kullanırken, Wi-Fi’ya bağlıyken ve Dolaşımdayken seçenekleridir. Bunların her birine girip tüm seçenekleri kapatıyoruz. Yani sonuç olarak “Medya yok” haline getiriyoruz.

5-) Aşağıda gördüğünüz gibi fotoğraflar, ses, videolar ve belgelerin yanındaki tik işaretini kaldırıyoruz. Ardından tamam butonuna basıyoruz. Böylelikle her ihtimale karşı Whatsapp’da otomatik olarak kendiliğinden kaydedilen resimleri, fotoğrafları, belgeleri vb. dosyaları kapatmış oluruz yani otomatik kaydetmeyi engellemiş oluruz.

6-) Bu şekilde Android akıllı cihazlarda whatsapp otomatik kaydetmeyi kapatabiliriz.

Şimdi iOS için nasıl yaparız ona bakalım.

iOS-iPhone Cep Telefonlarında:

  • iPhone yani iOS cep telefonlarında ise öncelikle whatsapp uygulamasını açın. Ardından yine ayarları açın. Sonrasında “Ayarlar > Sohbetler > Film Rulosuna Kaydet” butonuna gelin. Oradaki film rulosuna kaydet kısmını kapatın. Eğer açık durursa otomatik kaydetme devam eder. Eğer kapatırsanız telefonunuzun galeri bölümünde whatsapp resimleri yedeklenmiş olmaz. Haliyle hafızanız boş yere dolmamış olur.

Böylelikle hem iphone hem de android telefonlarda whatsapp resimleri otomatik kaydetmeyi kapatma işlemini gerçekleştirebiliriz. Umarız yararlı olur. İyi çalışmalar dileriz. Yorumlarınızı bekleriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir