Windows 10 Arka Plan Uygulamaları Nasıl Kapatılır?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere windows 10 işletim sisteminde arka planda kendiliğinden çalışan uygulamaları nasıl ve nereden kapatırız onu anlatacağız.

Windows 10’da arka planda kendiliğinden çalışan onlarca uygulama ve program mevcuttur. Bu uygulamalar arka planda çalıştığı için bilgisayara görüntü olarak herhangi bir engel vermez fakat bataryasını ve güç değerlerini düşürebilir. Bu bakımdan arka planda çalışan gereksiz uygulamaları kapatmanız bilgisayar ömrü açısından iyi olacaktır. Özellikle laptop yani dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız bataryanızın uzun ömürlü olması için bu yöntem uygulanabilir. Şimdi lafı uzatmadan sizlere windows 10’da arka plan uygulamaları nasıl ve nereden kapatılır resimler eşliğinde anlatalım.

Windows 10’da Boş Yere Çalışan Arka Plan Uygulamalarını Kapatma

1-) Arka planda çalışan uygulamaları kapatmak için öncelikle başlat menüsünü açıyoruz. Ardından aşağıda gördüğünüz gibi sol tarafta bulunan “Ayarlar” butonuna basıyoruz.

2-) Sonrasında “Windows Ayarları” kısmına girmiş oluyoruz. Buradan sağ alttaki “Gizlilik” menüsüne giriyoruz.

3-) Ardından açılan ekranda sol tarafta bir sürü menü çıkacak. Buradan biraz aşağı iniyoruz ve “Arka plan uygulamaları” kısmını açıyoruz.

4-) Son olarak buradan ise “Uygulamaların arka planda çalışmasına izin ver > Açık” butonuna 1 kere tıklıyoruz ve böylelikle kapalı hale getiriyoruz. Aynı şekilde aşağıda tüm açık uygulamaların isimleri teker teker yazıyor. Buradan da kendiniz seçip teker teker kapalı konuma alabilirsiniz. Dilerseniz yine aynı yerden açık şekle getirebilirsiniz.

5-) Bu şekilde arka planda çalışan uygulamaları kapatırsanız dolaylı yoldan bilgisayarın ömrünü uzatmış olursunuz diyebiliriz. Çünkü dediğimiz gibi özellikle laptop kullanıyorsanız bu uygulamalar çok şarj yiyebilir. Bu sebeple gereksiz çalışan uygulamaları veya programları anlattığımız şekilde kapatmanızı tavsiye ederiz.

NOT = Ek olarak şunu belirtelim bu arka planda çalışan uygulamaları kapatırsanız herhangi birinden bildirim almanız kesilmiş olur. Yani mesela facebook uygulamasını kapattınız diyelim. Bu durumda Facebook’da size mesaj geldiğinde bilgisayara bildirim gelmemiş olacak. Fakat tekrardan açık konuma getirebilirsiniz. Kısacası arkaplanda çalışan uygulamalar açık olursa bildirimler gelir fakat kapalı olursa bildirim gelmez.

Bu şekilde arkaplan uygulamalarını engelleyebilir yani kapatabilirsiniz. Dilediğiniz zaman yine aynı yerden açabilirsiniz. Umarız yararlı olur. İyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir