Windows 10 Dosya Gezgini İçin Karanlık (Koyu) Mod Nasıl Açılır?

Herkese selamlar arkadaşlar bu yazımızda sizlere windows 10’da dosya gezgini için karanlık yani koyu mod nasıl aktif hale getirilir onu anlatacağız.

Windows 10’da son gelen 1809 güncellemesiyle birlikte bazı ekstra özellikler aktif olmuştur. Bunlardan birisi de koyu yani karanlık moddur. Bu karanlık mod sayesinde windows 10’da dosya gezgini işlemlerini karanlık ekranda yani arka planı siyah ekranda yapabilirsiniz. Şimdi maddeler halinde dosya gezgini için koyu mod nasıl açılır onu anlatalım.

1-) Öncelikle masaüstüne gelip sağ tıklıyoruz. Ardından en alttaki “Kişiselleştir” butonuna basıyoruz. (veya başlat menüsünden arama yerine Renkler yazın.)

2-) Ardından sol taraftaki menüden “Renkler” kısmına giriyoruz.

3-) Sonrasında ise açılan sayfada biraz aşağıya iniyoruz ve “Varsayılan uygulama modunuzu seçin” kısmının altında bulunan “Koyu” seçeneğini işaretliyoruz.

4-) Ardından alttaki ekranda gördüğünüz gibi uygulamalar ve dosya gezgini koyu temada olmuş oluyor.

5-) Ayrıca dosya gezgininde yani Belgelerim, Bilgisayarım vb. dosyalarda da bu şekilde arka planı koyu yapmak isterseniz dediğimiz gibi windows 10’un son güncellemesi olan 1809 versiyonunu yüklemeniz gerekmektedir. Yani windows 10 1809 versiyonunu yüklediğinizde bu şekilde karanlık modu aktif edebilirsiniz.

NOT = Ayrıca koyu yapmayı başlat menüsünde arama yerine “Renkler” veya “Tema renginizi seçin” yazıp açarsanız da yine bu alana gelirsiniz ve “Koyu” seçeneğini işaretleyerek yine dosya gezgininin arka planını siyah yani karanlık yapmış olursunuz.

Bu şekilde windows 10’da koyu modu açabilirsiniz. Umarız yararlı olur. Teşekkürler iyi günler dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir