Windows 10 Gereksiz Dosyalar Hızlı Bir Şekilde Nasıl Silinir?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere windows 10 işletim sistemli bilgisayarlarda yüklü olan gereksiz dosyalar otomatik olarak nasıl silinir onu anlatacağız.

Eğer bilgisayarımızda SSD takılı ise harddisk’te yer sorunu olmaktadır. Bunun için de gereksiz ve lüzumsuz dosyalarımızı bilgisayarımızdan silmek isteriz. Doğrusu teker teker silmeye de üşeniriz. İşte bu yüzden windows 10‘a yeni bir özellik eklenmiş. Bu özellik sayesinde tek bir tuşla hızlı bir şekilde bilgisayarda yüklü olan kullanılmayan gereksiz dosyaları silebiliyoruz. Peki bu silme işlemini nasıl yaparız şimdi maddeler halinde anlatıma geçelim.

1-) Öncelikle arkadaşlar bilgisayarımızın en sağ alttaki bildirim tuşuna basıyoruz. Ardından “Tüm ayarlar” butonuna tıklıyoruz.

2-) Sonrasında açılan sayfada sol taraftaki menülerden “Depolama” kısmını açıyoruz.

3-) Sonrasında aşağıdaki gibi bir kısım açılacaktır. Buradan da akıllı depolama bölümünün altındaki “Diskte şimdi yer açın” linkine basıyoruz.

4-) Sonrasında burada birkaç saniye bekliyoruz. Bilgisayar otomatikman gereksiz, lüzumsuz ve kullanılmayan dosyaları tarayacaktır. Ardından tarama bittikten sonra “Dosyaları kaldırın” butonuna basıyoruz ve böylelikle bilgisayarımızda kurulu olan gereksiz dosyaların hepsini tek tuşla silmiş oluyoruz.

5-) Bu şekilde windows 10 bilgisayarlarda gereksiz dosyaları silerek harddiskimizde yer açmış oluruz. Bu işlemi web browserlarda yapılan cache temizleme gibi düşünün. Aynı şekilde bilgisayardaki gereksiz yer kaplamayı da bu yöntemle silebiliyoruz.

Şimdilik bu kadar. Umarız faydalı olur. Yorumlarınızı bekliyoruz teşekkürler…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir