Windows 10 Kablosuz Ağ Şifresini Öğrenmek (Win 10’da Wifi Şifre Görüntüleme)

Hepinize merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere windows 10 bilgisayarlarda kablosuz internet(wifi modem) şifresini nereden görüntüleyebiliriz onu anlatacağız.

Kablosuz wifi internet kullananlar normalde modem şifresini modemin arkasında yazılı şekilde bulabilirler. Bildiğiniz gibi 1 kere kendi bilgisayarınız internete bağlandığı zaman başka şifre sormuyor. Evinize misafir vs. gelirse wifi şifresini sizlere soracaktır. Haliyle sizler de modemin arkasına bakma zorunluluğu hissedeceksiniz. Fakat böyle yapmaya gerek yoktur. Bilgisayardan bağlı olduğunuz modemin internetini öğrenebiliyorsunuz. Haliyle bu durumda modemin arkasına hiç bakmaya gerek kalmıyor. Özellikle windows 7’de kolay şekilde yapılan bu işlem windows 10’da biraz uğraştırıcı olabiliyor. Bizler de ilk başka çok uğraşmıştık bulmak için.

Peki windows 10 bilgisayarlarda modem wifi şifresini nereden görüntüleyebiliriz şimdi maddeler halinde onu paylaşalım.

1-) Öncelikle başlat menüsünden “Denetim Masası” ‘nı açıyoruz.

2-) Ardından aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi “Ağ ve İnternet” linkine basıyoruz.

3-) Sonrasında “Ağ ve Paylaşım Merkezi” kısmına giriyoruz.

4-) Sonrasında ise alttaki resimde gördüğünüz gibi sağ üst tarafta mavi renkli modem ismi yazacaktır. Oraya basıyoruz. Bizim modem ttnet_zyxel model olduğu için “Wi-Fi (TTNET_ZyXEL_F9U9)” kısmına bastık. Sizlerde de buna benzer bir alan çıkacak ona basınız.

5-) Ardından aşağıdaki gibi bir bölüm açılacaktır. Buradan da “Kablosuz Özellikleri” butonuna basıyoruz.

6-) Ve son olarak da buradan “Ağ güvenlik anahtarı” bölümünün altında yer alan “Karakterleri göster” seçeneğine basarak modem wifi şifremizi görüntüleyebiliyoruz.

7-) İşlem bu kadardır böylelikle kablosuz internetimizin şifresini modemin arkasına bakmadan bilgisayarımızdan öğrenmiş oluyoruz.

Bu şekilde win 10 işletim sistemli laptop veya masaüstü pc’lerde modem wifi şifresini görüntüleyebilirsiniz. Bu sayede modemin arkasına bakmadan başka bir kişiye şifrenizi vermiş olursunuz. Umarız faydalı olur. Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir