Windows 10 Programsız Ekran Video Kaydı Alma Nasıl Yapılır? (PC Video Çekme)

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Windows 10’da programsız bir şekilde ekran kaydı nasıl alınır onu anlatacağız.

Windows 10’un en güzel özelliklerinden birisi de bazı programlara gerek kalmadan birçok işlemi yapabilmektedir. Bunlardan birisi de hiç internet üzerinden program indirmeden Windows 10’un kendisine ait video kaydı alma sistemidir. Eğer Windows 10 işletim sistemli bir bilgisayarınız varsa ve ekran kaydı görüntüsü almak istiyorsanız hiç program indirmeden bu işlemi yapabilirsiniz. Üstelik tamamen Türkçe panel ve kullanışlıdır. Şimdi sizlere kısaca Win 10’da PC ekran kaydı alma nasıl yapılır maddeler halinde gösterelim.

Windows 10 Bilgisayarda Ekran Kaydı Alma Nasıl Yapılır?

1-) Windows 10’da ekran görüntüsü kaydı almak için ilk olarak başlat menüsüne tıklıyoruz. Ardından aşağıda gördüğünüz gibi “Ayarlar” butonuna basıyoruz.

2-) Sonrasında açılan seçeneklerden “Oyun” bölümüne giriyoruz.

3-) Ardından burada sağ tarafta karşımıza “Xbox Game Bar” bölümü çıkacak. Burada Kapalı yazan butonu Açık yapıyoruz ve hemen altındaki düğmeyi işaretliyoruz yani tik atıyoruz. Kısacası bu ekran aşağıda gördüğünüz gibi olmalıdır, Açık ve tik işareti yapılacak.

4-) Evet işlemimiz bu kadar arkadaşlar. Şimdi hiçbir programa gerek kalmadan ekran kaydını başlatacağız. Klavyemizden Windows+G tuşuna basıyoruz. Yani space tuşunun iki yanındaki Windows tuşuna ilk olarak basılı tutuyoruz ardından harflerden G harfine basıyoruz. Sonrasında karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere çıkacaktır. Bu ekranda hemen sol üst Yakala bölümünde “Kaydı Başlat” tuşu olacak, ona tıklıyoruz. Dilerseniz kısayol olarak Windows+Alt+R tuşlarına da basarak video kaydını başlatabilirsiniz. Bu tuş aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi nokta işareti şeklindedir.

5-) Böylelikle ekran kaydını başlatmış oluyoruz. Fakat burada şöyle bir durum var. Bu ekran video kayıtları masaüstündeyken veya dosya gezgini açıkken maalesef olmuyor. Yani ekran kaydını başlatabilmeniz için bir oyuna, uygulamaya, internet sitesine veya bir programa giriş yapmış olmanız, bunların açık olması gerekiyor. Diyelim ki Paint programını açtınız ekran kaydını çalıştırabilirsiniz. Fakat masaüstüne gelirseniz burası çalışmaz.

6-) Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi masaüstünde veya dosya açıkken ekran kaydı başlattığınızda “Oyun özellikleri Windows masaüstünde veya Dosya Gezgini’nde kullanılamıyor.” hatası verir. Bundan dolayı oyun, program veya uygulama açıkken bu tuşa basın. Ardından kaydın başladığını göreceksiniz. Kayıt devam ederken ekranın sağ üst tarafında süre ilerleyecek. Kaydı durdurmak için buradan durdurma tuşuna basıyoruz.

7-) Böylelikle kayıt sona ermiş oluyor. Şimdi bu kaydı izlemek ve görmek için yine Windows+G yapıp video kayıt penceremizi açıyoruz. Buradan sol tarafta “Tüm yakalamaları göster” butonu çıkacak. Ona tıkladığımızda çektiğimiz tüm videolar orta bölümde çıkacaktır. Ardından dosya konumunu açarak videonun mp4 halini yani video uzantılı halini bulabilirsiniz. Buradan editleme vs. yaparak videonuzu internette paylaşabilir, Youtube’a koyabilirsiniz.

Bu şekilde Win 10 PC’lerde ekran kaydı alabilirsiniz. Bu video kayıt sistemi Windows 10’un kendi sisteminde bulunan bir özelliktir. Yani ekstradan program indirmenize gerek kalmaz. Doğrudan belirtilen ayarı açtığınızda Win+G yaparak video kayıt penceresini açabilirsiniz. Ayrıca bu video kayıtları dediğimiz gibi genellikle oyun ve programlar üzerinde alınırken daha verimli oluyor. Elbette internet browser sayfası üzerinden de kayıt alınabiliyor fakat sadece masaüstü kaydı aldığınızda Windows masaüstü veya dosya gezgininde bu video kaydı açılmıyor. Bu yüzden bir oyuna, programa veya internet browserına girmeniz gerekiyor. İyi çalışmalar iyi kayıtlar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir