Windows 10 Uygulama İzinlerini Değiştirme (Açma ve Kapama) Nasıl Yapılır?

Herkese selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere güvenlik önlemi için Windows 10 bilgisayarlarda uygulama izinlerini açıp kapatma nasıl ve nereden yapılır sizlere onu anlatacağız.

Teknolojinin ve internet kullanımının gelişmesiyle birlikte bilgisayarlarımızda aldığımız güvenlik önemlerini de aynı oranda arttırmamız gerekmektedir. Güvenlik önlemlerini arttırarak bir nevi kişisel bilgilerimizi koruma altına alabiliriz. Bu önlemlerden birisi de uygulama izinlerini kapatmaktır. İllaki internette bir siteye girerken denk gelmiştirsiniz. Sizden kameranızın veya mikrofonunuzun açılmasını yani web sitesi bunların kullanılmasının engellenmemesini istemektedir. Diyelim ki siz tek seferlik açtınız ve sonrasında unuttunuz. İşte bu mikrofon ve kamera siz 2. bir sefer kapatana kadar hep açık kalmış olacaktır. Bu da gerçekten kişisel güvenlik açısından riskli olabilir. Malum her ne kadar komplo teorisi olarak geçse de günümüzde bazı kişilerin telefonları veya bilgisayarları dinlenebiliyor. Bu ses dinleme daha sonradan ses montajına ve tüm banka bilgilerinizin erişilmesine sebep olabiliyor. İşte bu gibi durumları kökünden çözmek için bilgisayarınızda bazı donanımların ve programların uygulama izinlerini kapatmanızı öneririz. Şimdi sizlere bu işlemi nasıl yaparız resimler eşliğinde onu anlatalım.

Bilgisayarda Uygulama İzinleri Nasıl Açılır ve Nasıl Kapatılır?

1-) Öncelikle bilgisayarda uygulama izinlerini açma kapama ekranını açmak için başlat menüsünden “Ayarlar” kısmına giriyoruz. Yani bilgisayarımızın ayarlar sayfasını açıyoruz.

2-) Ardından açılan sayfada “Gizlilik” bölümünü açıyoruz.

3-) Sonrasında sol menüden biraz aşağı indiğimizde aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi “Uygulama izinleri” kısmını açmış olacaksınız. İşte buradan hangi donanımın veya uygulamanın izinlerini değiştirmek isterseniz ona tıklayın. Mesela biz diyelim ki mikrofon izinlerini değiştireceğiz. O yüzden “Mikrofon” bölümüne bastık.

4-) Ardından sağ tarafta mikrofon ayarlarımız açılmış olacak. İşte buradan üst taraftaki “Bu cihaz için mikrofon erişimi açık” kısmının altındaki “Değiştir” butonuna basarsanız mikrofonunuzu buradan tamamen kapatabilir veya açabilirsiniz. Burası mikrofonu komple kapatıyor. Yani buradaki ayar bilgisayarın normal mikrofonu için gerekli. Siz konuşurken sesin karşı tarafa gitmesi için buranın açık olması lazım. Fakat bir alt tarafta yer alan “Uygulamaların mikrofonunuza erişmesine izin verin” başlığı altındaki ayar ise uygulamaların otomatikman erişebildiği mikrofondur. Yani burayı güvenlik açısından kapalı tutmanızı öneriyoruz. Örnek vermek gerekirse diyelim ki X bir uygulaması var ve mikrofon erişiminiz orada engelli değil yani açık olsun. Bu durumda bilgisayarda siz oyun oynarken arkadaşlarınızla konuştuğunuzda bu X uygulaması isterse sizin mikrofonla konuştuklarınızı dinleyebiliyor. Yani isterse demeyelim de hackerlar açısından kolaylıkla erişim sağlanabilir duruma düşüyor diyelim. Yoksa elbette hiçbir uygulama durduk yere bir kullanıcısının verilerini dinlemez veya kaydetmez. Burada amacımız kötü yazılımlara karşı, kötü hackerlara karşı önlem almaktır.

5-) Buna ek olarak uygulama bazında da izin verebiliyorsunuz. Bu sayfanın alt tarafına inerseniz mikrofonunuz hangi uygulamalarda erişime açık olsun veya kapalı olsun buradan belirleyebilirsiniz.

6-) Bu şekilde tüm uygulamaların izinlerini açabilir, kapatabilir veya dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Bu ayarlardan dediğimiz gibi en önemlileri mikrofon ve kameradır. Eğer bağlı olduğunuz internet ağı güvenli değilse veya güvenilir olduğuna inanmıyorsanız bu durumda güvenlik açısından burada anlattığımız şekilde kamera ve mikrofonunuzun internete erişimlerini kapatmanızı tavsiye ederiz.

Bu şekilde bilgisayarda uygulama izinlerini kontrol edebilirsiniz. Eğer güvenlik önleminizi en üst seviyede tutmak isterseniz kamera ve mikrofonunuzu burada anlattığımız şekilde kapatmanızı tavsiye ederiz. İyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir